Schwarzenberg je nejdůvěryhodnější šéf strany, před Sobotkou

Praha - Češi věří z šestice předsedů parlamentních stran nejvíce šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi (19,7 procenta), naopak nejmenší důvěru má lidovecký předseda Pavel Bělobrádek (3,9 procenta). Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP zveřejněného v pátek.

Přidejte svůj názor

371

Stávající ministr zahraničních věcí se tak i nadále těší důvěře, která může pramenit i ze skutečnosti, že se jedná o politika, jenž nefiguroval v žádné z polistopadových korupčních afér, a který si získal u široké veřejnosti jistý politický, ale i morální kredit. To má pak faktický důsledek ve skutečnosti, že Schwarzenberg jako osobnost je vnímaný výrazně pozitivněji v rámci celé společnosti než samotná TOP 09.
 
Nejméně důvěryhodným předsedou se po zisku 3,9 procenta stal předseda KDU-ČSL Václav Bělobrádek. Nízká důvěra Čechů pravděpodobně souvisí se skutečností, že Bělobrádek nastoupil na post lidoveckého předsedy po odstoupení Cyrila Svobody, nemá žádnou vrcholnou politickou funkci a není veřejnosti příliš znám.

Na pomyslné druhé příčce se umístil předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka (ČSSD) s 14,4 procenta, který stejně jako Schwarzenberg patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější politiky domácí politické scény. Třetí příčku obsadil stávající premiér a předseda ODS Petr Nečas (12,9 procenta), který však na druhé místo ztrácí jen velmi mírně. Následuje předseda KSČM a matador domácí politické scény Vojtěch Filip, kterého považuje za nejdůvěryhodnějšího předsedu téměř desetina populace (9,8 procenta).

Předseda Věcí veřejných Radek John získal více než pětiprocentní důvěru (5,3 procenta), a to i přes razantní ztrátu podpory v tuto nejmenší vládní stranu.

Více jak pětina respondentů (21,9 procenta) za důvěryhodného předsedu nepovažuje žádného z lídrů stran se zastoupením v parlamentu.

Bleskový internetový průzkum proběhl během 23. až 27. ledna 2012 na vybrané skupině 11085 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel České republiky ve věku 18 až 69 let. Celkově se průzkumu zúčastnilo v rámci respondentního panelu více než 200 tisíc registrovaných uživatelů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama