Topolánek má důkazy o zmanipulované volbě prezidenta Klause

Premiér Mirek Topolánek (ODS) prohlásil, že má důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky. Předloží je na uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny.

Přidejte svůj názor

Mirek Topolánek

"Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," řekl Topolánek během informování o působení lobbisty Marka Dalíka v kauze poslance Petra Wolfa.

Premiér zopakoval, že požádal Marka Dalíka o pomoc pro poslance Wolfa a současně odmítl, že by se Dalík dopustil čehokoliv nezákonného. V reportáži se podle něj nevydíralo a nevyhrožovalo, tak neví, proč se z toho dělá taková kauza. Naznačil, že reportáž České televize nepochází z investigativní žurnalistiky, ale z prefabrikovaných údajů, které musel někdo autorům dodat. Podle premiéra si ČSSD kauzu sama vyrobila.
"Toto není druhá kauza Čunek, toto je druhá kauza Savoy," řekl premiér, narážel tím schůzku v hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD). Ze schůzky byla pořízena nahrávka a ta se následně objevila v médiích. Kvůli úniku dostal pražský hotel od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80.000 korun. Kvůli úniku záznamu byli obviněni dva lidé, bývalý policista a pracovník rozvědky.

Topolánek se ve svém projevu obrátil i na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a dotázal se ho, jaké úlohy mají v Lidovém domě Jaroslav Tvrdík a Petr Dimun. "Doufám, že když Česká televize byla tak statečná a pustila reportáž, kde byl Marek Dalík, že pustí i jiné závěry, například poradce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petra Dimuna," řekl Topolánek.

Premiér poukázal rovněž na chování ČSSD a její snahy o omezení a zastrašovaní médií. "Pokud jsou novináři spravedliví, tak to vědí, my nechceme, aby pískali pro domácí, nám bude stačit, když budou, nestranní," řekl Topolánek.

Po Topolánkově vystoupení se ve sněmovně rozpoutala vášnivá diskuse, v níž vystupují především sociální demokraté. Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath položil řečnickou otázku, zda je premiér loupeživý rytíř, který chce vyplenit hrad a odejít. Topolánka obvinil z toho, že se u vlády drží pouze proto, aby zprivatizoval pražské letiště. "Platí to, že Topol to musí prodat a pak může odejít," zeptal se Rath s tím, že vše, co se nyní děje, je pouze o korupci.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že Topolánek nemá v premiérské pozici co pohledávat.

Kauza Petra Wolfa se otevřela, když se na veřejnosti objevily informace o tom, že premiér zaúkoloval lobbistu Marka Dalíka, aby poslanci pomohl před mediálním zájmem. Wolfa totiž vyšetřuje policie pro podezření ze zneužití několikamilionové státní dotace. Dalík šel za reportérem České televize a přemlouval ho, aby se kontroverzní reportáž nevysílala.

Wolf loni koncem června vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, následně pak i ze sociální demokracie. Z ČSSD odešel kvůli údajné špatné atmosféře, která ve straně panuje. Při hlasováních pomáhá vládní koalici, která mívá v Poslanecké sněmovně potíže s prosazením svých návrhů.

 

Témata: politika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Hamáček chce jména ministrů za ANO. Do kauzy Poche se rázně vložil šéf…

18.06.2018 15:37 Aktualizováno Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček bude chtít na schůzce s premiérem Andrejem Babišem slyšet jména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama