Paroubek podal trestní oznámení kvůli 12 miliardám z Mostecké uhelné

Praha - Poslanec Jiří Paroubek (NS-LEV 21) podal v úterý trestní oznámení kvůli privatizaci Mostecké uhelné, na jejíž netransparentnost upozornily švýcarské úřady, oznámil jeho tiskový mluvčí Tomáš Sazima. Švýcarští vyšetřovatelé již zadrželi 12 miliard korun v tamních bankách.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

"Odpovědnost za ostudné lavírování českých orgánů v kauze 12 miliard korun zadržených švýcarskými orgány musí vyšetřit policie, a proto dnes podávám trestní oznámení," vysvětlil Paroubek.

Odsuzuje, že si politici a justice přehazují mezi sebou odpovědnost za vymáhání zmíněných 12 miliard korun, které zřejmě pocházejí z trestné činnosti. "Snaha politiků Nečasovy vlády zamést v této věci celou věc pod koberec a nevyvodit jasnou odpovědnost, je z tohoto jednání cítit "na sto honů". V opačném případě by se totiž již někdo z těch, kdo se dnes rozhořčují nad liknavostí toho druhého a přehazují si šlendrián jako horký brambor, obrátil na policii. Vzhledem k tomu, že tak nikdo z aktérů dosud neučinil, je zřejmé, že Nečasova vláda se snaží celou věc zamést pod koberec," soudí Paroubek.

Aby kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) usnadnil hledání viníka, podal v úterý trestní oznámení na neznámého pachatele z podezření spáchání dvou trestných činů: zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Podle Paroubkových informací byla Česká republika od dubna letošního roku vyzývána orgány Švýcarské federace, aby zvážila, zda se připojí v adhezním řízení k nároku o náhradu škody ve výši 12 miliard korun, které byly v rámci trestního stíhání několika osob – státních občanů ČR – zajištěné na účtech švýcarských bank. Žádný orgán k tomu oprávněný se však prý touto otázkou nezabýval.

"Hrozí tak v příčinné souvislosti s touto nečinností škoda značného rozsahu, a nelze vyloučit, že pro otálení může nastat promlčení tohoto nároku nebo se může český stát ocitnout v důkazní nouzi a s případnou civilní žalobou neuspět. Vzhledem k výše uvedeným okolnostem se domnívám, že tímto jednáním byla naplněna skutková podstata trestného činu, kterého se může dopustit veřejný činitel, který nečinností způsobil značnou škodu nebo jiný závažný důsledek, popřípadě kdy některý veřejný činitel při výkonu své pravomoci zmařil nebo podstatně ztížil splnění důležitého úkolu," upozornil Paroubek.

Promarnění 12 miliard korun v době škrtů je podle Paroubka neomluvitelné, proto by za to někdo měl nést politickou i trestní odpovědnost.

Mostecká uhelná společnost byla zprivatizována svým managementem koncem devadesátých let. Existuje podezření, že manažeři firmy v roce 1998 společnost ovládli prostřednictvím peněz, které předtím nezákonně odčerpali přímo ze samotné Mostecké uhelné společnosti.

Témata: Paroubek, Jiří | kauzy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama