Rozzuřený Dobeš odmítá škrty ve svém resortu

Praha - Zatímco ostatní rozpočtové kapitoly se oproti výhledu na rok 2012 z loňského září propadnou příští rok nejhůř na 90 procent, peníze pro rezort dopravy klesnou bez zapojení Evropské investiční banky (EIB) na dvě třetiny přislíbeného množství. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) to pro Mediafax ve středu označil za nehoráznost a chce změnu.

Přidejte svůj názor

Pavel Dobeš (VV), ministr dopravy

"Za definitivní považuji pouze celkovou výši schodku 105 miliard korun. Cokoli dalšího je ještě věcí k jednání. Odmítám, aby největší díl škrtů neslo ministerstvo dopravy. To je nehoráznost," zmínil po tiskové konferenci vlády šéf dopravy Dobeš a dodal: "Proto jsem na vládě výdajové rámce nepodpořil. Jsem připravený o změně jednat, jakmile se ministři vrátí z dovolené, ale klidně i během následujících 14 dní."
 
Ministr svoje rozčarování dokladoval dokumentem, ve kterém porovnal dvě základní položky. Prvním byl výhled financí pro jednotlivé rozpočtové kapitoly na rok 2012 tak, jak je vláda odsouhlasila loni v září. Vedle toho Pavel Dobeš sepsal částky, které stejným kapitolám ministr Kalousek přiřkl na příští rok teď v červenci. V případě svého ministerstva rozlišil šéf rezortu ještě situace se zapojením peněz od Evropské investiční banky a bez nich.
 
Výsledkem je tabulka, ve které se prakticky všechny kapitoly pohybují na úrovni 91 až 120 procent výhledu připraveného v loňském roce. Výraznou výjimkou je ale ministerstvo dopravy. To mělo ještě v září 2010 slíbenou na příští rok částku přes 30 miliard korun. Po schválení výdajových rámců státního rozpočtu se tato suma ztenčila na 24,6 miliardy a bez zapojení EIB dokonce na méně než 21 miliard korun.
 
Dobeš připomněl, že jeho rezort odnesl škrty nejvýrazněji i v loňském roce, letos tak hospodařil se zhruba 21miliardovou částkou. Současný návrh, který ve středu schválila vláda, tak proti tomuto stavu znamená třímiliardové zlepšení. Původně plánovaných 30 miliard by ministerstvo dopravy dostalo jen ve chvíli, pokud by se ministři usnesli na variantě, která počítá se sjednocením DPH na 19 procent od roku 2012. Místo toho ale kvůli odmítavému postoji VV zvolili verzi, která pro příští rok počítá se sníženou 14procentní a základní 20procentní DPH v příštím roce a jejím sjednocení na 17,5 procenta od roku 2013.
 
"Vláda hlasovala o variantě, která vychází přesně z koaliční smlouvy. Pokud ji někdo považuje za drastickou a že to snad bylo nějaké překvapení, dovolím si jen zopakovat, že jsme schválili výdaje pouze o sedm miliard nižší, než někdo mohl předpokládat. Nikdo nemůže být překvapen, pokud dnes nějaké překvapení demonstruje," uvedl na adresu schváleného dokumentu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
 
Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že zatímco celkový schodek, příjmy a výdaje státního rozpočtu už jsou fixní, jednotlivé položky můžou být upravené ještě na základě toho, jak se k nim vláda postaví. Nečas zdůraznil, že to může být směrem nahoru i dolů.
 
Ministr Kalousek dodal, že jednotliví členové vlády teď musí do 10. srpna zpracovat rozpočty svých kapitol. Mezi 10. a 25. srpnem s nimi bude šéf státní kasy potom jednotlivě vyjednávat, aby měl pak sám celkový státní rozpočet sestavený do konce srpna. Vláda se pak bude dokumentem zabývat na svých zářijových zasedáních, aby ho - jak žádá zákon - do 30. září odeslala Poslanecké sněmovně.
 
Pavel Dobeš, podobně jako předtím jeho straničtí kolegové Vít Bárta a Radek John, zopakoval, že výdaje na dopravní infrastrukturu považuje za jednu z klíčových priorit tohoto kabinetu. Nejmladší člen kabinetu – věkem i služebně – sledoval vystoupení premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tiskové konferenci spolu s novináři v publiku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama