Lidé mohou na internetu podepsat petici proti náhubkovému zákonu

Praha - Lidé mohou na internetu podepsat petici proti tzv. náhubkovému zákonu. O existenci petice s názvem Stop pro cenzuru! informovala v pátek Marie Kindermannová z politického hnutí Nespokojení občané, které je jejím organizátorem

Přidejte svůj názor

"Uspořádáním petice chceme docílit toho, aby se k náhubkovému zákonu mohla vyjádřit také široká veřejnost. Vyzýváme proto všechny občany, kteří s tímto zákonem nesouhlasí, aby vyjádřili svůj odpor proti omezování svobody," uvedla Kindermannová, která je místopředsedkyní a zároveň mluvčí hnutí.

Svůj podpis mohou lidé pod petici připojit na internetových stránkách www.stopprocenzuru.cz, které byly spuštěny v pondělí.

Členové hnutí však již od letošního března uspořádali na pražském Václavském náměstí pět protestních akcí, na kterých mohli kolemjdoucí podepsat petiční archy. Tímto způsobem se přitom podařilo shromáždit kolem dvou tisíc podpisů nespokojených občanů, ale i cizinců. Prostřednictvím internetu pak za pětidenní dobu fungování stránek vyjádřilo svůj nesouhlas s náhubkovým zákonem 260 lidí.

Další osud petice pak bude podle jejích organizátorů záviset na tom, zda se podaří k jejímu podepsání přesvědčit dostatečné množství lidí. "Byli bychom rádi, kdyby svůj podpis pod petici připojilo co možná nejvíc lidí. Po volbách bychom ji totiž rádi předložili členům Poslanecké sněmovny," doplnil Petr Kindermann, který stojí v čele politického uskupení Nespokojení občané.

Novelou trestního řádu, která je známá spíše jako tzv. náhubkový zákon a která nabyla účinosti letos v dubnu, zákonodárci sledovali ochranu osobních údajů obětí a svědků trestných činů a zákaz využívání policejních odposlechů. Poté, co se z řad médií začaly ozývat nesouhlasné hlasy, podle kterých novela novinářům znemožní informovat veřejnost o případech, kdy se obětí trestného činu stane osoba veřejně známá, se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo k dalším úpravám. Návrh novely, který rezort v květnu předložil vládě k projednání a který vypracovala skupina poslanců v čele Kateřinou Jacques (SZ), přitom počítá s tím, že by takové informace bylo možné zveřejnit v případě, že si to vyžádá veřejný zájem. Zatímco kabinet neměl s novelou problém, poslanci ji v červnu odmítli zařadit do programu projednávaných věcí. V současné době se náhubkovým zákonem zabývá expertní komise v čele s ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem.

Náhubkovým zákonem se bude zabývat i Ústavní soud. Na ten se v březnu obrátila skupina 34 senátorů s návrhem na zrušení některých jeho sporných části. V zákoně by tak podle jejich představ měl zůstat pouze zákaz zveřejňování osobních údajů obětí zločinů. Nadále by tak platil zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Hnutí Nespokojení občané vzniklo v roce 2007 a až do nedávna působilo pouze na regionální úrovni. V loňských podzimních volbách do krajských zastupitelstev jeho představitelé kandidovali v Severočeském kraji. V Chomutově jsou pak známí jako odpůrci tamní primátorky Ivany Řápkové (ODS), která proslula svým rázným postupem proti neplatičům nájemného.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 19:22 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama