Celosvětová krize může být pro společnost stejně nebezpečná jako tanky

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová prohlásila, že škody na světové ekonomice jsou stejně nebezpečné jako tanky. Albrightová to uvedla v pátek na pražské konferenci k desátému výročí vstupu České republiky do NATO.

Přidejte svůj názor

"V současnosti nás čekají nové výzvy, nebezpečí není tak zjevné jako tanky, ale škody na celosvětové ekonomice mohou být pro společnost stejně ničivé," sdělila Madeleine Albrightová s tím, že by krize mohla vést k nástupu temných sil jako je izolacionismus nebo protekcionismus. Cestou z těchto problémů je podle bývalé americké ministryně zahraničí celková spolupráce mezi zeměmi. "Když se naopak státy uzavřou do sebe, tak nás čeká ekonomický armagedon," řekla Albrightová.

Albrightová zahájila své vystoupení přečtením dopisu od amerického exprezidenta Billa Clintona. „ Hrozby, kterým čelíme ve 21. století jsou odlišné než ty, kterým jsme čelili při vzniku NATO v roce 1949,“ připomněla Albrightová. Ale hlavní poslání aliance, tedy chránit hodnoty, demokracii a prosperitu svých členů, se nemění. „Pevně věřím, že dveře aliance zůstanou i dál otevřené zemím, které jsou ochotny nést společné závazky obrany svobody a bezpečnosti,“ vzkázal prostřednictvím své bývalé ministryně zahraničí Clinton.

Bývalá americká ministryně zahraničí se také pozastavila u problému Afghánistánu. „Stabilní Afghánistán je zásadní a legitimní cíl aliance," řekla Albrightová. Úspěch v Afghánistánu ale podle ní nepřijde bez spolupráce se spojenci a hraničními státy Afghánistánu. Albrightová vyzvedla především Pákistán.

"Alianční jednotky si musí získat podporu tamního obyvatelstva, proto se musí minimalizovat civilní oběti. V Afghánistánu hrajeme hazardní hru, ale musíme ji vyhrát. Pokud se nám nepodaří vyhrát, budou naši nepřátelé silnější a každý člen aliance ztratí část svého kreditu,“ vyjádřila Albrightová svůj názor k situaci v Afghánistánu. Sdělila rovněž, že stabilní Afghánistán je podmínkou pro fungování aliance a pevně věří, že spojenci musí ukázat, že nejsou jen další imperiální mocností, která Afghánistán obsadila. "Hodnoty, na kterých je NATO založeno se nakonec ukážou jako silnější než doktríny našich nepřátel jako extremismus a svatá válka," dodala Albrightová.

Kromě toho zmínila i situaci v Rusku a na Balkáně. „Ve světě se zhoršuje situace v řadě oblastech. Rusko je méně demokratické a ohrožuje okolní země. Na Balkáně etnické násilí nadále brání jeho zapojení do Evropy. Globální výhled je náročný pro všechny optimisty, můj optimismus, i když je někdy pranýřován, však stále trvá. Vidím nové pragmatické politiky ve vedení zemí a já se velice těším na počiny nového amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho návštěvu v Praze na začátku dubna,“ řekla Albrightová.

Madeleine Albrightová je pražskou rodačkou. Po Hitlerově okupaci v roce 1939 emigroval její otec, diplomat Josef Korbel, s celou rodinou do Londýna. Po válce se Korbelovi sice do Československa vrátili, ale po komunistickém převratu v roce 1948 natrvalo odešli do Spojených států amerických. Tam začala Albrightová budovat svou poltickou a diplomatickou kariéru. V letech 1993-1997 působila jako velvyslankyně USA v Radě bezpečnosti OSN a v roce 1997 si ji americký prezident Bill Clinton vybral za ministryni zahraničních věcí. Albrightová se stala první ženou v historii USA, která obsadila tuto pozici. Sehrála významnou úlohu při prvním rozšiřování NATO o země bývalého východního bloku. O Albrightové se hovoří jako o potenciální budoucí velvyslankyni USA v ČR.

 

Témata: politika | NATO | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hádka kvůli ČT: Redaktoři to spočítali Zemanovi, Jen zneužívá příležitosti…

24.06.2018 07:00 Praha – Prezident Miloš Zeman si veřejně postěžoval, že Česká televize nevysílala jeho happening,…

Český majstrštyk. V4 se chová jako parta vzdorovitych puberťáků, zuří…

23.06.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že v neděli nepojede na minisummit Evropské unie,…

Fraška s Pochem a Hamáčkem? Žádné ústupky, ČSSD by to poškodilo,…

23.06.2018 21:02 Aktualizováno Praha - Návrh, aby ministerstvo zahraničí místo Miroslava Pocheho dočasně vedl předseda ČSSD Jan…

Babiš telefonoval Merkelové. Výrok o bojkotu odmítl, minisummit je prý z…

23.06.2018 20:06 Aktualizováno Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ohradil proti slovům o bojkotu nedělního minisummitu EU…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama