Sněmovna zamítla nový způsob voleb

Praha - Poslanci zamítli ve středu v prvním čtení návrh vlády Mirka Topolánka (ODS) na nový způsob voleb do sněmovny. Oponenti kritizovali především účelovost návrhu a diskriminaci malých stran.

Přidejte svůj názor

„Jsem rád, že tento zákon nebyl přijat, protože to by byl další posun mimo ústavní systém,“ sdělil po hlasování předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf komunistů se domnívá, že pokud by měl být vytvořen nový volební zákon, tak by se poslanci měli vrátit i k původnímu, tedy čistému poměrnému systému tak, jako je čistý většinový systém do Senátu.

"Zákon má pomoci sestavit stabilnější a akceschopnější vládu, systém umožnění udělení bonusů vytváří příležitost pro vícekolové rozvrstvené rozdělování hlasů," hájila návrh ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD) návrh zkritizoval v tom smyslu, že podle něj narušuje princip poměrného zastoupení, a tím zvýhodňuje pouze některé účastníky volebního boje. Kromě toho dvouskrutiniový systém volby v České republice už jednou podle Jičínského existoval a byl problematický. Jedno z řešení vidí Jičínský v procesu, kdy by vzniklo 18 volebních obvodů. Jičínský společně se zpravodajem tisku Stanislavem Křečkem (ČSSD) podali návrh na zamítnutí zákona.

"Víme, že se současným volebním systémem nastávají problémy, poměr mezi koalicí a opozicí v Poslanecké sněmovně je pak vyvážený, z čehož vznikají zásadní problémy legislativní i komunikační, tento systém je nutné změnit tak, aby vláda i zákonodárci mohli před veřejností i před ostatními zeměmi vystupovat jako stabilní orgány," vysvětlila místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která podle svých slov nevnímá návrh jako nedemokratický.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř obvinil poslance sociální demokracie, kteří s novým volebním zákonem nesouhlasí, z toho, že se hodlají opírat po příštích volbách o hlasy komunistů. KSČM by nový systém nevyhovoval. "Tady je vidět, že si někdo hraje na demokracii, a přitom jsou menší strany zcela vyšachovávány z volebního systému," uvedl šéf klubu komunistů Pavel Kováčik. Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil zákon za účelový a obvinil ODS z toho, že se takto snaží zvýhodnit především sebe.

Návrh bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) měl mimo jiné umožnit sestavení stabilnější vlády. Vítěz by mohl dostat až deset mandátů navíc jako bonus. Varianta vybraná vládou počítala se zachováním 14 volebních obvodů korespondujících s kraji. Podle ministerstva šlo o zrovnoprávnění menších stran, velké strany by však ve druhém skrutiniu měly dostat bonus, aby mohly snáze sestavit většinovou vládu. V prvním skrutiniu tak mělo dojít ke zpoměrnění výsledků, ve druhém naopak vítěz voleb měl dostat bonus.

V prvním skrutiniu se hlasy stranám podle návrhu rozdělily pomocí Hagenbaach-Bischoffovy formule, která umožňuje poměrné rozdělení hlasů. Touto metodou se však nerozdělí všechny hlasy, zbývající se rozdělí pomocí d´Hondtova čísla, která naopak nahrává velkým stranám. Pokud by se podle nového návrhu volilo již v roce 2006, ODS by místo 81 mandátů získala 85 křesel. Sociální demokracie by si pohoršila ze 74 křesel na 67. Naopak Strana zelených, kterou současný volební systém nejvíce poškodil, by si polepšila ze šesti poslanců na 11. Lidovci a komunisté by zůstali přibližně na stejných číslech.

Témata: Volby
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama