Sebrat peníze neziskovkám? Plán Schillerové vyvolal rozruch, Člověk v tísni protestuje

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) by ráda ušetřila na neziskových organizacích. Místo dosavadních asi 14 miliard by mohly dostat o tři méně. Jednotliví ministři podle České televize dostali za úkol navrhnout konkrétní úspory. Jenže například nezisková organizace Člověk v tísni varuje, kam snaha ušetřit v této oblasti může vést.

Přidejte svůj názor 125 komentářů

člověk v tísni

Vláda chce na neziskovkách ušetřit, ujišťuje však, že o peníze nepřijdou organizace, které pomáhají handicapovaným, starším či sociálně slabým lidem. Premiér Andrej Babiš (ANO) zase nechce brát peníze, které připadají na na sport. Loni dostaly neziskové organizace od státu 13,6 miliardy korun. Podle Schillerové by se daly ušetřit až tři miliardy.

S tím ale nesouhlasí například Člověk v tísni. „Demokracie je tak silná, jak silná je její občanská společnost, nezájem obyvatel o veřejné dění nechává volnou cestu k totalitě. Z neziskovek se pro část politiků a veřejnosti stává veřejný nepřítel,“ varuje neziskovka, která se věnuje humanitární, rozvojové, vzdělávací a lidskoprávní problematice.

V tomto případě prý nejde o audit financí. „Nám se tu střídá jedna kontrola za druhou a nemáme, co skrývat. Jde o ten lidový hněv a neznalost, kterou někteří politici aktivně využívají. Je to snadný terč. Neziskovky se moc bránit neumí, ani na to nemají čas. Předně se totiž věnují své práci, pomoci nejpotřebnějším, lidem na okraji společnosti, nad kterými si leckdo uplivne: bezdomovcům, narkomanům, předluženým lidem, lidem psychicky nemocným, hendikepovaným, umírajícím, doma i v cizině,“ upozorňuje ve svém vyjádření Člověk v tísni.

„Další útok je veden na organizace, které vyjadřují názor, který se někomu nelíbí, souhrnně se jim říká „politické neziskovky“. Ale copak není aktivní angažmá, zájem o veřejné dění, svoboda sdružování a svoboda slova základem občanské společnosti? Lidem, kteří se sdružují v různých spolcích, think-tancích, dobročinných organizacích není lhostejný okolní svět a považují za morální povinnost angažovat se ve věcech veřejných kontinuálně, nikoliv jenom jednou za několik let vhozením hlasovacího lístku do volební urny a dále se nezajímat o to, co a jak zvolení zástupci lidu dělají a jak stát spravují,“ zdůrazňuje jedna z nejznámějších českých neziskovek.

„Rozumíme tomu, že části politického spektra se taková pozornost nehodí a chtěla by jednat ve svém zájmu a pro svůj prospěch bez pozornosti médií a občanské společnosti. V zájmu Česka se to ale nesmí stát,“ dodává Člověk v tísni.

Vstupte do diskuze (125)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trafiky pro politiky ODS? Němcová se u soudu divila, výpověď Peake…

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Praha - U soudu v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých zákonodárců z řad ODS dnes jako…

Babišovi nestačí miliardy, Zeman si nenašel pět minut na Čechy. Hlasatelka…

21.08.2018 19:08 Praha - Hlasatelka Kamila Moučková, která v srpnu 1968 v televizním vysílání oznámila invazi vojsk…

Novým předsedou Nejvyššího správního soudu bude Michal Mazanec

21.08.2018 17:53 Praha - Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu…

Pietní akt se změnil v demonstraci proti Babišovi. Bureš ven, křičeli lidé

21.08.2018 14:24 Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu. Účastnil se ho premiér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama