Podezřelé aktivity v civilní rozvědce? Hamáček už má zprávu o hospodaření ÚZSI

Praha - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již obdržel zprávu o kontrole hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Příští týden se sejde s vedením civilní rozvědky a rozhodne se o dalším postupu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček

Situací v ÚZSI se ve čtvrtek zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost, jednání přerušil do doby, než se se zprávou seznámí Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli kontrole v rozvědce je od poloviny května mimo službu její dosavadní ředitel Jiří Šašek.

Hamáčkův předchůdce a nynější ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že "z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti".

Někteří příslušníci rozvědky jsou v podezření, že se dopustili "jednání, která mají znaky trestných činů". Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve čtvrtek po jednání výboru řekl, že výsledky kontroly se už zabývají  orgány činné v trestním řízení. 

Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení zvaných Agáta a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky není podle listu k dohledání; objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát měly skončit jako dar Egyptu. 

ÚZSI podle předsedy sněmovní komise pro kontrolu její činnosti Pavla Blažka (ODS) prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na Babiše přes twitterový účet Julius Šuman. Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami. 

ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně. Ředitele ÚZSI jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová nálož kritiky na ČT: Poplatky za vysílání? Měly by být dobrovolné,…

20.08.2018 14:30 Praha - Veřejnoprávní Česká televize je vděčným terčem některých českých politiků. Nyní si ji vzal…

Hamáček skončí na vnitru? Kvůli kauze Poche se vyrojily nové spekulace

20.08.2018 13:35 Praha - Sociální demokraté dnes v Praze zahájil kampaň před komunálními volbami. Šéf ČSSD Jan…

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Rozbroje v pražské ČSSD? Pavlík vpálil Novákovi mrtvé duše, ten si to…

20.08.2018 11:46 Aktualizováno Praha - Komunální volby se blíží a v metropoli je už znát napětí. Půtky zasáhly sociální demokracii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama