Rath vyráží do boje o Senát. Kandidaturu oznámil před vazební věznicí

Praha - David Rath, který dostal nepravomocně 8,5 roku vězení za korupci, by se rád vrátil do vysoké politiky. Dnes oznámil, že bude kandidovat do Senátu za Českou suverenitu v Litoměřicích. Zvolením do parlamentu by exhejtman Středočeského kraje a někdejší významný politik ČSSD získal imunitu.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

David Rath

Rath řekl, že by chtěl v Senátu bojovat proti privatizaci litoměřické nemocnice a proti byrokracii a migraci. Rath kandidaturu oznámil před věznicí v Litoměřicích, kde byl ve vazbě. Přítomna byla i předsedkyně mimoparlamentní strany Česká suverenita Jana Volfová.

"Ctíme presumpci neviny, dokonce máme odezvu od dalších obcí v obvodu, že když může stát v čele státu (trestně stíhaný premiér Andrej) Babiš, proč by nemohl kandidovat David Rath," komentovala kandidaturu Volfová, rovněž bývalá členka sociální demokracie.

Za volební obvod Litoměřice je nyní v horní komoře Hassan Mezian (ČSSD), který už ale do Senátu nechce. "David Rath zdravotnictví rozumí, pro tuto oblast je jeho kandidatura dobrá volba," řekl na dotaz ČTK Mezian.

Krajský soud v Praze poslal Ratha letos 27. června na 8,5 roku do vězení za korupci u veřejných zakázek Středočeského kraje. Rozsudek není pravomocný, Rath se na místě odvolal.

Kdyby byl Rath senátorem skutečně zvolen, horní komora by pravděpodobně musela rozhodovat o jeho zbavení imunity, tak jako Sněmovna v případě někdejšího poslance Romana Pekárka (dříve ODS).

Ten se stal členem dolní komory dodatečně v listopadu 2012, ač byl o půl roku dříve nepravomocně odsouzen za to, že si v roce 2009 řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků. Mandátu se Pekárek nevzdal ani poté, co mu byl trest vrchním soudem potvrzen a do vězení nastoupil. Parlament následně přijal novelu, podle níž věznění zákonodárci nemají nárok na plat, náhrady a další benefity.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trafiky pro politiky ODS? Němcová se u soudu divila, výpověď Peake…

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Praha - U soudu v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých zákonodárců z řad ODS dnes jako…

Babišovi nestačí miliardy, Zeman si nenašel pět minut na Čechy. Hlasatelka…

21.08.2018 19:08 Praha - Hlasatelka Kamila Moučková, která v srpnu 1968 v televizním vysílání oznámila invazi vojsk…

Novým předsedou Nejvyššího správního soudu bude Michal Mazanec

21.08.2018 17:53 Praha - Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu…

Pietní akt se změnil v demonstraci proti Babišovi. Bureš ven, křičeli lidé

21.08.2018 14:24 Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu. Účastnil se ho premiér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama