Babiš nechce po Metnarovi rezignaci, rozhodne analýza diplomové práce

Praha/Ostrava - Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude po ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) žádat rezignaci kvůli pochybnostem kolem jeho diplomové práce. Česká televize uvedla, že práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Lubomír Metnar

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Některé strany diplomové práce jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text. Metnar v reportáži nevyloučil rezignaci, pokud by se podezření z plagiátorství potvrdilo. 

Babiš dnes novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci. "Není to ideální situace, ale jako problém to nevidím," konstatoval premiér. Uvedl, že stejně jako Metnar čeká na analýzu vysoké školy. "Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích. Ano, měl uvést citace," napsal později ČTK.

"Je to jiná situace, protože on text uvedl v literatuře," porovnal Babiš Metnarovu kauzu s případy údajného plagiátorství, kvůli nimž v posledních týdnech rezignovali ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). 

Místopředseda kabinetu a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl České televizi, že premiér vyzval členy vlády, aby si sami prověřili své závěrečné práce z vysokých škol. "Bylo to řečeno tak, že by bylo dobré, aby si to ministři - tam, kde je to možné - sami zkontrolovali," řekl Brabec.

Ke kvalitě diplomové práce Metnara se Ostravská univerzita (OU) vyjádří nejpozději v pátek. Rektor univerzity Jan Lata se ale domnívá, že tento případ je jiný než předchozí dvě plagiátorské kauzy. "Zatím mám informace jenom z médií, nicméně se mi zdá, že ta situace je jiná, než byla v těch předchozích plagiátorských aférách. Nejsme schopni provést seriózní rozbor za několik hodin, ale uděláme ho i ve spolupráci s některými kolegy z ostatních univerzit," řekl ČTK Lata.

Vedoucí Metnarovy diplomové práce, nyní místostarostka Příbora Dana Forišková (KDU-ČSL), řekla, že pokud se Metnarovo pochybení prokáže, měl by rezignovat. Forišková uvedla, že vždy upozorňovala studenty na nutnost uvést zdroj. Podle Laty je ale tento přístup alibistický. "Pochopitelně vedoucí práce je ten, který vede studenta, a rozhodně není možné, aby se zříkal zodpovědnosti. Pochopitelně zásadní zodpovědnost je na studentovi, ale vedoucí je tady proto, aby ho vedl, a oponent, aby oponoval. Pokud vedoucí nemá žádný vliv na kvalitu práce, potom nemusí být," míní Lata.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová nálož kritiky na ČT: Poplatky za vysílání? Měly by být dobrovolné,…

20.08.2018 14:30 Praha - Veřejnoprávní Česká televize je vděčným terčem některých českých politiků. Nyní si ji vzal…

Hamáček skončí na vnitru? Kvůli kauze Poche se vyrojily nové spekulace

20.08.2018 13:35 Praha - Sociální demokraté dnes v Praze zahájil kampaň před komunálními volbami. Šéf ČSSD Jan…

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Rozbroje v pražské ČSSD? Pavlík vpálil Novákovi mrtvé duše, ten si to…

20.08.2018 11:46 Aktualizováno Praha - Komunální volby se blíží a v metropoli je už znát napětí. Půtky zasáhly sociální demokracii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama