Demolice vepřína v Letech vázne, vláda zatím neschválila uvolnění peněz

Praha - Muzeum romské kultury, které spravuje areál bývalého vepřína v Letech, zatím nedostalo od státu peníze na archeologický průzkum a demolici objektů.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v usnesení slíbila, že stát zaplatí demolici vepřína včetně odstranění ekologické zátěže a rekultivace, demolice by měla stát 117 milionů Kč. Současná vláda Andreje Babiše (ANO) zatím usnesení nepotvrdila. 

Dvouměsíční archeologický průzkum za 1,5 milionu Kč měl začít v květnu, dosud nezačal. Ministerstvo kultury chtělo převést částku na demolici do svého letošního rozpočtu z vládní rozpočtové rezervy. "Tento bod jsme dvakrát předložili vládě, dosud nebyl doprojednán, budeme ho tedy předkládat znovu do konce prázdnin," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Muzeum romské kultury zatím dělá v areálu v Letech přípravné práce. Demolici by měl předcházet archeologický průzkum. "Ale nemáme ty peníze, takže nemůžeme ani zaplatit archeologický výzkum. Můžeme dělat nutné věci jako ostraha objektů, ale nemůžeme pokračovat v investičních věcech," řekla mluvčí Muzea romské kultury Kristina Kohoutová.

Vepřín by se měl bourat příští rok, jak řekla ČTK v dubnu ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Na nový památník chce přispět Norsko milionem eur (asi 25,8 milionu Kč). 

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová nálož kritiky na ČT: Poplatky za vysílání? Měly by být dobrovolné,…

20.08.2018 14:30 Praha - Veřejnoprávní Česká televize je vděčným terčem některých českých politiků. Nyní si ji vzal…

Hamáček skončí na vnitru? Kvůli kauze Poche se vyrojily nové spekulace

20.08.2018 13:35 Praha - Sociální demokraté dnes v Praze zahájil kampaň před komunálními volbami. Šéf ČSSD Jan…

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Rozbroje v pražské ČSSD? Pavlík vpálil Novákovi mrtvé duše, ten si to…

20.08.2018 11:46 Aktualizováno Praha - Komunální volby se blíží a v metropoli je už znát napětí. Půtky zasáhly sociální demokracii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama