Babišovo desatero? Premiér chystá pro vládu etický kodex. Vysmála se mu opozice i ČSSD

Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) připravuje pro vládu etický kodex. Po ministrech své vlády bude mimo jiné bezúhonnost. On sám je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Babiš podle serveru Aktuálně.cz vytvořil pro ministry ve své vládě etický kodex, podle kterého by se měli chovat. To, že takový dokument vznikne, slíbil na jednání Rady vlády pro koordinaci s korupcí, ve které jsou i zástupci neziskového sektoru. Cílem „Babišova desatera“ je prý zdůraznit zvýšenou politickou odpovědnost členů vlády.

"Má to být jakési desatero pravidel řádného chování členů vlády. Je to už napsané, akorát to ostatní ministři ještě neviděli," řekl Aktuálně.cz Babiš. Dokument ještě musí schválit vláda.

Při tvorbě kodexu se premiér inspiroval v zahraničí. Obsahovat by měl body týkající se hájení veřejného zájmu, respektu k právu veřejnosti na informace, nestrannosti státní služby nebo součinnosti s Poslaneckou sněmovnou. Obsahuje ale také zásady bezúhonnosti a dodržování právního řádu. Babiš je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání dotace.

I proto je návrh podobného kodexu některým politikům pro smích. „Někdy mám pocit, že se jedná o hodně zvrácený smysl pro humor. Pro situaci je typické, že @RekonstrukceCZ, která mlčí k Babišovým průšvihům, tenhle výsměch lidem vítá,“ poznamenal na twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„A bude taky v tom desateru, že ministr má mít čisté lustrační osvědčení a v případě trestního stíhání odstoupí z funkce?“ rýpnul si ekonomický odborník ČSSD Michal Pícl.

„Babišovo desatero. Premiér chystá pro vládu etický kodex, po ministrech chce bezúhonnost. To nemá chybu!“ přidal se jeho stranický kolega a bývalý poslanec Václav Votava.


Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Babišovi dokonce sestavila celé desatero.

„Navrhuju toto morální desatero vlády:

1. Nelhat

2. Nepodvádět

3. Nepřísahat křivě na děti

4. Neříkat, že jsou všichni zloději

5. Nebýt trestně stíhán

6. Nebýt agentem StB

7. Nebýt členem KSČ

8. Nebýt ve střetu zájmů

9. Nevymýšlet si

10. Makať

To by ale asi premiér neprošel.“

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trafiky pro exposlance ODS? Němcová se u soudu divila, vypovídala kvůli…

21.08.2018 10:35 Praha - U soudu v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých zákonodárců z řad ODS dnes jako…

Nová nálož kritiky na ČT: Poplatky za vysílání? Měly by být dobrovolné,…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Praha - Veřejnoprávní Česká televize je vděčným terčem některých českých politiků. Nyní si ji vzal…

Hamáček skončí na vnitru? Kvůli kauze Poche se vyrojily nové spekulace

20.08.2018 21:00 Aktualizováno Praha - Sociální demokraté dnes v Praze zahájil kampaň před komunálními volbami. Šéf ČSSD Jan…

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama