Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost získat české občanství zjednodušeným způsobem. Umožní předloha, kterou dnes v úvodním kolem podpořil Senát.

Přidejte svůj názor

senát

Podle navrhované novely senátní krajanské komise v čele s Tomášem Grulichem (ODS) by tito lidé mohli nabýt občanství prohlášením. Stejnou úpravu obsahovala před šesti lety navrhovaná vládní novela zákona o státním občanství, Sněmovna ji ale vyškrtla. V dolní komoře převládl argument, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v tuzemsku nebyli.

„Na jedné straně byla nadšeně přijata možnost dvojího občanství. Na druhé straně (vládní novela ve schváleném znění) mnohdy rozdělila rodiny, kdy jedno dítě, které se narodilo před možností dvojího občanství, má jiné státní občanství než dítě, které se narodilo po tomto datu," napsal Grulich v důvodové zprávě. Postihlo to podle něho především rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Pokud by byla novela účinná, lidé, na něž by se vztahovala, by k prohlášení museli navíc přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Prohlášením nyní mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinnosti tehdejší vládní novely. Zákon ale vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany.

Návrh nyní posoudí senátní ústavně-právní výbor. Následně horní komora rozhodne, zda jej pošle do legislativního procesu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama