Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost získat české občanství zjednodušeným způsobem. Umožní předloha, kterou dnes v úvodním kolem podpořil Senát.

Přidejte svůj názor

senát

Podle navrhované novely senátní krajanské komise v čele s Tomášem Grulichem (ODS) by tito lidé mohli nabýt občanství prohlášením. Stejnou úpravu obsahovala před šesti lety navrhovaná vládní novela zákona o státním občanství, Sněmovna ji ale vyškrtla. V dolní komoře převládl argument, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v tuzemsku nebyli.

„Na jedné straně byla nadšeně přijata možnost dvojího občanství. Na druhé straně (vládní novela ve schváleném znění) mnohdy rozdělila rodiny, kdy jedno dítě, které se narodilo před možností dvojího občanství, má jiné státní občanství než dítě, které se narodilo po tomto datu," napsal Grulich v důvodové zprávě. Postihlo to podle něho především rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Pokud by byla novela účinná, lidé, na něž by se vztahovala, by k prohlášení museli navíc přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Prohlášením nyní mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinnosti tehdejší vládní novely. Zákon ale vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany.

Návrh nyní posoudí senátní ústavně-právní výbor. Následně horní komora rozhodne, zda jej pošle do legislativního procesu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trafiky pro exposlance ODS? Němcová se u soudu divila, vypovídala kvůli…

21.08.2018 10:35 Praha - U soudu v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých zákonodárců z řad ODS dnes jako…

Nová nálož kritiky na ČT: Poplatky za vysílání? Měly by být dobrovolné,…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Praha - Veřejnoprávní Česká televize je vděčným terčem některých českých politiků. Nyní si ji vzal…

Hamáček skončí na vnitru? Kvůli kauze Poche se vyrojily nové spekulace

20.08.2018 21:00 Aktualizováno Praha - Sociální demokraté dnes v Praze zahájil kampaň před komunálními volbami. Šéf ČSSD Jan…

Dohoda o růstu platů? Ve vládě to skřípe, Maláčová říká něco jiného než…

20.08.2018 12:56 Praha - Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes jednala s předáky Českomoravské konfederace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama