Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou. Mluvili o systému výběru soudců a obsazení postu předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Prezident Miloš Zeman

"Probírali jsme systém výběru a přípravy soudců v České republice," poznamenala prezidentka unie. Zeman je podle ní hlavou systému jmenování soudců. "Soudcovská unie dlouhodobě upozorňuje na velké, opravdu trvalé nedostatky v tomto systému. Považovali jsme za vhodné toto projednat i s panem prezidentem," řekla Zemanová.

Prezident podle Zemanové podporuje postoj Soudcovské unie, aby výběr soudců měl pevná pravidla. "Jakýsi algoritmus pro ten výběr, aby byla jistota, že jsou vybíráni nejlepší uchazeči. Na tom byla jednoznačná shoda," dodala Zemanová.

Podle instrukce exministra Roberta Pelikána (ANO), která platí od letošního ledna, mají budoucí soudci po složení justiční či jiné odborné zkoušky absolvovat ještě výběrové řízení a dvouletou přípravu završenou simulovaným soudním jednáním. Dosavadní praxe, kdy kandidáty na soudce nominovali jednotliví předsedové krajských soudů podle vlastního uvážení, totiž podle Pelikána nebyla transparentní a systém mohl působit nedůvěryhodně.

Současný předseda NSS Josef Baxa končí v září. Prezident si je podle Zemanové vědom toho, že nástupce musí vybrat velmi brzy. O konkrétních jménech ale nemluvili. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama