Babiš je v kleštích, sepsul Okamura vládu. Komunista Filip se oháněl listinou práv

Praha - Kabinet ANO a ČSSD je podle předsedy SPD Tomia Okamury "nesourodý vládní slepenec" se špatnou probruselskou, sociální, hospodářskou a bezpečností politikou. V projevu se čertil i šéf KSČM Vojtěch Filip. Komunistická strana podle něj nikomu nedovolí, aby jí někdo bránil uplatňovat právo ovlivňovat chod státu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Tomio Okamura, SPD

V projevu při dnešním jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě se Okamura opřel do předsedů ANO a ČSSD, premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra a ministra vnitra a zahraničí Jana Hamáčka.

Babiš je podle Okamury "v kleštích", má firmy v Německu a žije z evropských dotací. "Bude zpívat písničku podle not psaných jinde, ne u nás doma. Vládu řízenou z Bruselu podpořit nemůžeme," prohlásil předseda SPD. 

Okamura dále poukázal na to, že Hamáček působí v neziskové organizaci Aspen Institute Prague a otevření pražské pobočky Aspen Institute podpořil kontroverzní finančník Zdeněk Bakala. "ČSSD je strana, která se dlouhodobě podílela na kauzách, které stály naše daňové poplatníky miliardy korun," pokračoval Okamura. 

Hnutí STAN podle předsedy jeho poslanců Jana Farského nedá důvěru kabinetu ANO a ČSSD s podporou KSČM, neboť je to "vláda minulosti a vláda slepé uličky". Farský ve Sněmovně uvedl, že Babiš pravidla dodržuje jen tehdy, dokud jsou pro něj výhodná.

Vláda podle předsedy STAN Petra Gazdíka v programovém prohlášení slibuje věci, které nemůže splnit, a ministři to vědí. Například vyšší důchody, platy a kilometry nových dálnic. Gazdík také připomněl, že zatímco Babiš dnes sliboval spolupráci s opozicí, zatímco v úterý označil výtky opozice k jeho případnému angažmá v čele ministerstva spravedlnosti za "blbé kecy". Gazdík tento postoj již dříve označil za "papalášství".

"Komunisté budou vládu podporovat, protože slibuje změnu, která je pro český stát potřebná," řekl dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Odvolával se na ústavu i na listinu základních práv a svobod, podle nichž je český politický systém založený na volné soutěži politických stran a občané mají přístup za rovných podmínek k voleným i jiným funkcím. Poukazoval na to, že podle některých názorů není možné, aby ten, kdo je v určité politické straně, se podílel na správě státu. Toto odmítl se slovy, že KSČM nedovolí, aby jí někdo bránil podílet se na ovlivňování chodu státu. "Každý má právo podílet se na správě státu," řekl.

Ve svém vystoupení několikrát kritizoval někdejší vládu Petra Nečase (ODS) vzniklou z voleb v roce 2010. "Za námi nejsou korupční skandály, za námi nejsou žádní kostlivci ve skříni z doby privatizace, máme za sebou čistý štít," prohlásil Filip.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama