Konečně posun v řešení migrační krize. Dohoda je nadějí, že se podaří udržet EU i Schengen, zní z Česka

Praha – Vrcholní představitelé zemí Evropské unie po asi devítihodinovém jednání schválili základní změny v přístupu EU k migrační vlně. Vedle záměru zřídit pro migranty střediska na severoafrickém pobřeží přibyl i plán na podobná centra na území těch států unie, které se na takovém plánu dobrovolně chtějí podílet a dobrovolně by od Itálie migranty převzaly. Čeští politici dohodu oceňují.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jiří Pospíšil

Pro českého premiéra Andreje Babiše je důležité, že země EU opouštějí téma přerozdělování migrantů podle kvót. S tím souhlasí i pravicová opozice.

Dohodu uzavřenou v Bruselu ocenil například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mám radost. Dohoda je nadějí, že se podaří udržet jednotnou EU i Schengenský prostor. Na náklady budeme muset přispět všichni, ale to za to zatraceně stojí,“ vysvětloval na twitteru.

Závěry evropského summitu k migraci považuje za krok správným směrem také jeho stranický šéf Jiří Pospíšil. „Zejména je dobře, že se lídři EU dohodli na zřizování záchytných center pro migranty již v zemích severní Afriky a že došlo k opuštění nefunkčního systému povinných kvót. Konečně posun v řešení migrační krize!“ pochvaluje si europoslanec a předseda TOP 09.

„EU opět ukázala svoje opodstatnění - schopnost řešit konflikty bez rozvratu. Síla EU není ve velkých gestech, egoistických výkřicích, zkratkovitých řešeních. A někdy je i těžkopádná, jak už demokracie jsou, ale výsledek stojí za to. Díky EU!“ ocenil závěry summitu k migraci předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

„Těžce dojednaný kompromis splňuje jednu z klíčových podmínek nutných pro zažehnání hrozící vážné krize v Unii - podpořili ho všichni. Druhá je, aby v praxi fungoval. Tedy aby středozemní moře nebylo místem cynického businessu pašeráků lidí, aby do Evropy nesměřovali lidé, kteří nemají šanci na azyl a abychom v souladu s našimi hodnotami i zákony pomáhali těm opravdu ohroženým (kterých je dnes jen malá část a možnosti, jak jim pomoci jsou různé). To ukáží až další dny, týdny a měsíce přičemž hlavní je jednání se zeměmi na severu Afriky. I tak, lepší výsledek než se včera zdálo. Díky všem, co k němu přispěli. Snad to bude fungovat. Je i na nás, abychom tomu pomohli. Jde totiž i o nás,“ zdůrazňuje europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

Do Evropy v tuto chvíli míří výrazně méně lidí než za největší migrační krize v roce 2015, nelegálních přechodů hranice je nyní o 95 procent méně. Přesto je ale nálada kvůli neustále sílícím antiimigračním a protievropským stranám a hnutím velmi napjatá. EU se proto nyní unie rozhodla prosadit cesty k výraznému omezení počtů příchozích.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Exministr Krčál opsal i část své diplomové práce

20.07.2018 16:27 Praha - Úvodních 17 stran diplomové práce Petra Krčála (ČSSD) je totožných s jeho bakalářskou prací…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 14:16 Aktualizováno Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Hledání špíny na ČSSD? Kolem Maláčové se strhla přestřelka

20.07.2018 13:51 Praha - Kolem kandidátky sociální demokracie do vedení ministerstva Jany Maláčové už vypukl spor.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama