Zeman a Babiš si vzali za rukojmí celou republiku. Situace mohla být dávno vyřešená, zlobí se Bělobrádek

Praha - Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman si vzali za rukojmí celou zemi a všemi způsoby se snaží prosadit jedinou variantu vlády – tu ve které bude premiérem trestně stíhaný člověk. Tvrdí to předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace

KDU-ČSL byla v minulém funkčním období ve vládě spolu s hnutím ANO a ČSSD. Podle Bělobrádka je role opoziční strany mnohem jednodušší. „Na druhou stranu z toho žádnou radost nemám zvláště kvůli tomu, co provádí současná vláda. Samozřejmě že ve vládě prosadíte víc, ale rozhodně nebudeme ve vládě za každou cenu. Už to, že jsme byli v minulé vládě, byl kompromis. Teď to ale překročilo určitou hranici, kdy už bychom popřeli principy, a to nejde,“ vysvětluje šéf lidovců.

Andrej Babiš by podle jeho mínění měl dělal to, co žádá po jiných. „Říká, ať se pan Poche zachová státotvorně a neblokuje sestavení vlády. Pan Babiš to tady blokuje už přes půl roku,“ zlobí se. Dle jeho mínění už tu dávno mohla být většinová vláda z proevropských demokratických stran.

„Je rozdíl mezi kompromisem a mezi popřením hodnot. Slíbili jsme voličům, že do vlády, kde bude trestně stíhaný člověk, nepůjdeme, a to také dodržíme. My jsme byli pořád připraveni, resp. jsme pořád připraveni jednat. Ale jediná nabídka, kterou jsme od ANO dostali, byla – za jakých podmínek podpoříte menšinovou vládu hnutí ANO?“ popisuje s tím, že jiné seriózní nabídka nikdy nepřišla.

A co se stane, pokud si Babiš nebude schopen jako premiér zajistit podporu? „Domníváme se, že je tady možnost menšinové vlády, ve které hnutí ANO nebude, a podpoří vznik jiné vlády. Možností je řada. V rukou to má pan prezident, protože může eventuálně jmenovat i úřednickou vládu. Rozhodně nejsou pouze dvě možnosti – premiér Andrej Babiš nebo předčasné volby,“ zdůraznil pro Právo Bělobrádek.

Předseda KDU-ČSL také kritizuje duo Zeman-Babiš. „Dva muži si vzali za rukojmí celou republiku. Situace mohla být dávno vyřešená, kdyby tu nebyly ambice jednoho člověka. Předčasné volby by byly manažerským selháním předsedy ANO a prezidenta, protože sveřepě trvají na jediné možnosti, přestože je jich řada,“ dodává Bělobrádek.

Bělobrádek už dříve prohlásil, že by do vlády s Babišem už nešel. „Vyčítáte nám, že tam nejdeme a že si teda stěžujeme. Ale pak byste nám zase vyčítali, že jsme mu umožnili vládnout. Já nechci vládnout s člověkem, který nadává svým kolegům a který hází svoji vinu na rodinu. Mám prostě morální zásady, přes které nejede vlak. Neskáču radostí z toho, že tu komunisti rozhodují o vládě. Fakt ne,“ vzkázali lidem prostřednictvím sociálních sítí lidovec. .

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zřejmě odmítne návrh ODS na zrušení starých zákonů

22.07.2018 12:29 Praha - Na nesouhlas vlády zřejmě narazí další návrh poslanců ODS na zrušení 150 zákonů a nařízení…

Zeman jmenuje Maláčovou 30. července

21.07.2018 19:07 Praha - Prezident Miloš Zeman jmenuje Janou Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí v…

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama