Uprchlické kvóty jsou passé? Na Merkelovou zabral i odpor Česka, myslí si Babiš

Praha/Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová uznala, že rozhodnutí o uprchlických kvótách v září 2015 nebylo tím nejlepším krokem. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou kvóty na přerozdělování imigrantů v rámci států EU definitivně passé. Podobně se vyjádřil i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

"Tady musí platit svrchovanost rozhodování národních států. Už dnes se na řešení migrační krize podílíme působením v místech, odkud běženci přicházejí, a to je teď největší úkol Evropy," uvedl dnes Babiš.

"Musíme zastavit uprchlickou vlnu mimo Evropu tak, aby už nevyplouvaly další lodě s migranty. A zároveň musíme vracet ty, kteří nedostali azyl, zpět domů a budeme jim pomáhat v místech kde se narodili a kde žili," řekl premiér. "Očekávám, že kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou definitivně passé," dodal.

Fakt, že Merkelová přehodnocuje svůj vztah ke kvótám, přičítá Babiš diplomatickému tlaku některých členských států EU včetně Česka. Svou roli podle něj sehrál i postoj Evropanů k migraci, který se projevil ve volbách v Rakousku, Itálii a Slovinsku, v nichž uspěly protiimigrační a protisystémové strany.

I když návrh na jednorázové rozdělení 120.000 žadatelů o azyl, kteří se nacházeli v Itálii a v Řecku, mezi ostatní členské země získal jasnou podporu, nebyl v roce 2015 schválen jednomyslně. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, zdrželo se Finsko.

Hamáček, který by měl v chystané vládě řídit ministerstvo vnitra, dnes znovu označil kvóty za chybu. Už minulá vláda se o tom snažila přesvědčit i Brusel. "Nyní i Angela Merkelová přehodnotila svůj názor. Čelit masivní nelegální migraci můžeme ale jen společně - ne kvóty, ale lepší ochrana vnějších hranic a zahraniční pomoc," uvedl Hamáček na twitteru.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama