Co si to ta neomarxistická sebranka dovoluje, vždyť islám okupoval Evropu do 19. století, zlobí se Duka

Praha - Záběry, na kterých skupinka lidí nazvaná "Slušní lidé" blokuje představení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí oblétly český veřejný prostor. Ke kauze se vyjádřila veřejných osobností, mimo jiné také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, či profesor Marin C. Putna.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Dominik Duka

Není velkým překvapením, že Duka má pro určitý způsob protestu pochopení. Výše zmíněná hra je silně protinábožensky laděná a nelze tak čekat, že ji bude vysoký představitel katolického kléru obdivovat. Mimo jiné obsahuje také scénu, ve které Ježíš (symbolizující křesťanství) znásilňuje muslimku (symbolizující islám).

Duka se k celé záležitosti vyjádřil i na svém Facebooku. "S povděkem vnímám několik tisíc lidí, kteří se v petici postavili proti uvedení blasfemické divadelní hry v Brně. Vítám, že se našli i lidé, kteří se odhodlali k činu, hru napadli u soudu a žádali její odvolání z programu divadla. Nakonec je třeba vidět, že někteří z diváků dali najevo svůj nesouhlas se skandálním obsahem i při samotném představení, byť jim to způsobilo potíže." píše Duka.

Hra podle něj uráží křesťany ale i muslimy a nemá nic společného se svobodným uměleckým projevem. Jde prý o zneužití svobody, neúctu a bezohlednost k cítění jiných. Dukovi vadí i jistý nepoměr mezi uměleckým zobrazením islámu a křesťanství v dané hře.

"Posel Lásky - Ježíš Kristus je tu jako alegorie naší civilizace vykreslen coby násilník - a islám, ve skutečnosti až do 19. století násilně okupující Evropu, ve hře vystupuje jako znásilněná dívka." zlobí se kardinál. "Znásilněna je naopak naše společnost, víra ve svobodu a vzájemnou toleranci, protože to co si k víře a náboženství dovoluje dnešní neomarxistická sebranka, to si nedovolila ani totalitní nacistická či komunistická ideologie." dodává.

Problém s protesty má ale naopak třeba profesor Martin C. Putna. "Léta jsem se zabýval meziválečným souzněním evropských fašistů s částí evropského křesťanstva, ta historie je opravdu strašná. A dnes nám nějací samozvaní lidé začnou říkat, že hájí pořádek. Nejdřív verbálně, potom s klacky,“ tvrdí Putna pro server Lidovky.cz 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama