Proč Češi propadli? Nejsou peníze? U Jílkové to opět vřelo

Praha - Kdy se český hokej opět zařadí mezi světové špičky? To bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové. O budoucnosti českého hokeje diskutovali Milan Hnilička, vládní zmocněnec pro sport, trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz, Filip Pešán, nejmladší kandidát na trenéra Národního hokejového týmu, Vladimír Krampol, představitel Českého svazu ledního hokeje, Lukáš Majer, šéftrenér mládeže v Kralupech nad Vltavou, David Čonka, sanitář a hokejový fanoušek a Libor Štajer, advokát a otec dvou hokejistů.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Jílková začala otázkou na zmocněnce Hniličku, proč jsme nezískali medaili, když jsme podle něj hráli dobře. Ten odpověděl, že hokejový tým měl spíš špatné podmínky, než že by byl špatně secvičený. Pešan na to reagoval, že je dobře, když se do hokejového týmu dostali mladí hráči, ale že mluvíme o sportu, kde často dochází k nepředvídatelným událostem - Švýcaři bojují o zlato, zatímco Češi a dokonce i Kanaďané nikoli.

Ke slovu se dostal Milan Vacke z Českého svazu ledního hokeje, který vysvětlil, že jsou na mladé hokejisty kladeny příliš velké nároky, a že se tento sport obecně příliš zkomercionalizoval. Vacke dále kritizoval demotivaci současné generace hokejistů.

Fanoušek Čonka zmínil, že dalším problémem byla nervozita mladých hokejistů, kteří byli poprvé na Mistrovství světa. Trenéři podle Čonky by neměli mít pouze teoretické, nýbrž i praktické znalosti, ale že musí mít i nějakou osobnost.

Adam Sušovský, sportovní redaktor, řekl, že podmínky nebyly příznivé už od začátku, a že hokejoví hráči byli zcela demotivovaní už před odletem na Mistrovství světa. Hnilička zmínil zastaralost stávajícího systému výchovy budoucích hokejistů a českou neschopnost jít takříkajíc se světem.

Do diskuze se dostalo téma trenérů. Jílková se zeptala, zda existuje v ČR nějaký adept na nějakou osobnost, která by dokázala takříkajíc "zapálit" tým. Vacke řekl, že problém nevidí ve špatné osobnosti trenérů, nýbrž v práci s novou generací. 

Redaktor Sušovský řekl, že současná generace hokejistů má výrazně horší podmínky, kdy jsou už ve 20 letech hozeni do vody. Dříve bylo běžné, že mladí kluci nejprve hráli s méně úspěšnými družstvy z Polska a Maďarska, kdežto dnes jsou okamžitě nuceni hrát třeba s Kanaďany. 

Jílková zmínila také nezájem současné mladé generace o hokej, v čemž jí dal ze pravdu i Štajer. Ten vysvětlil, že dříve bylo naprosto normální sportovat, kdežto dnešní děti mají větší zájem o mobilní telefony a výpočetní techniku. Do debaty se také dostala finanční náročnost ledního hokeje, protože podle informací, které získala Jílková, je mezi dnešními dětmi velmi populární floorball.

Mikrofon získal pán z publika, který se právě chtěl zeptat na otázku financování. Jak mohou dnešní rodiče zajistit svým dětem kvalitní brusle, když pro většinu českých domácností je problém nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun.

Ke slovu se dostal pán z publika, který považuje pomoc sociálně slabším rodinám s případnými budoucími talenty za dostatečnou, ale je potřeba zmínit rozdíly mezi Prahou a zbytkem ČR a tabulkovým odstupným, pokud jsou rodiče s daným hokejovým klubem nespokojení.

Podle Jílkové není problém ale pouze s financemi, ale i s časovou náročností. Pán z publika si postěžoval na špatnou dopravní infrastrukturu, zejména v zimním období, kdy se rodiče nemohou spoléhat na dochvilnost MHD, zvlášť když žijí na periferiích. Jak skloubit hraní hokeje se zaměstnáním a se školou dítěte?

Mikrofon získala paní z publika, která řekla, že neví, jak dnes spojit hokej se vzděláním, a že je sport v ČR obecně špatně financovaný. Například v USA je toto mnohem lépe promyšlené. Jak je možné, že to v USA jde, a proč se nedělá nic pro to, aby to u nás bylo jiné? Proč není v ČR větší podpora? Problém také vidí v tom, že se v ČR neočekává od sportovců vyšší vzdělání. Proč by nemohl hokejista studovat univerzitu?

Jílková zdůraznila problémy dnešních mladých kluků, kteří v 16 nebo 17 letech zjistili, že nemají dostatečný talent, a pak museli dohánět zanedbanou školu. Jak se mají dnešní mladí hokejisté učit a zároveň chodit na tréninky? 

Diskuze skončila a Jílková oznámila téma příštího týdne, jímž budou opravy silnic.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

18.07.2018 01:52 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Id*ot, kr*tén, d*bil. Bosák z ČT kritizoval při fotbalu Rusko, naštval tím…

17.07.2018 21:47 Aktualizováno Praha – Sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák při závěrečném ceremoniálu fotbalového…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama