Zeman je terčem posměchu: Moudrý prezident a jeho kumpáni naletěli čínským šíbrům? Vypadáme jak hlupáci

Praha - Velký zájem vyvolala zpráva, podle které čínská firma CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments. Kvůli tomu bylo odvolala její představenstvo, včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka. Kritické hlasy připomínají, že to je jeden z výsledků slavné "ekonomické diplomacie" prezidenta Miloše Zemana.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Miloš Zeman

Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. ČTK o tom dnes informoval mluvčí J&T Private Investments Petr Málek. CEFC kroky J&T odmítá. Závazky je připravena do pátku uhradit, uvedl na twitteru Tvrdík.

„Čínská CEFC dluží tuzemským finančníkům J&T zhruba 11,5 miliardy korun. Částku zatím neuhradila a pravděpodobně už ani neuhradí. Zemanova "ekonomická" diplomacie začíná přinášet své "plody" . Zdá se však, že investice neplynou z Číny do ČR, ale právě naopak,“ rýpnul si do Zemana jeho někdejší soupeř u prezidentské volby Marek Hilšer.

„Že by moudrý pan prezident a jeho kumpáni naletěli čínským šíbrům? Kdyby do svých hloupých kšeftů nezatahovali pověst České republiky, byl by to jejich byznys. Takto přijdou o 11,5 miliardy, ale my opět vypadáme jak hlupáci, kteří podkuřují čínským diktátorům. Pro koho ten pan prezident ve skutečnosti pracuje?“ zajímalo by lékaře.

Do Zemana se pustil i další muž, který se s ním střetl v boji o Hrad. „Diplomacie prezidenta Zemana na mělčině. Čínský kurs s ruským větrem nás zavedl do nebezpečné úžiny. Napraví to vláda bez důvěry, jejíž diplomatickou službu má snad posílit osobně ministryně papírových rakví s Rambohafíkem?“ pustil se Pavel Fischer nejen do Zemana, ale i do současné ministryně obrany Karly Šlechtové.

To političní komentátoři naznačili, že Jaroslav Tvrdík dosavadní místopředseda představenstva CEFC Europe, který byl teď odvolán, se může poohlížet po novém místě. „Nehledá teď hnutí ANO nějakého manažera se zkušenostmi z politiky (ministr obrany), polostátní firmy (ČSA), vedení volebních kampaní (ČSSD) a zahraniční firmy (CEFC)?“ udeřil na twitteru komentátor Václav Dolejš.

Do Tvrdíka si rýpnul i ekonom a komentátor David Klimeš. „Docela by mě zajímalo, co po ČSA, ČSSD a nyní i CEFC se J. Tvrdík rozhodne přivést zu grunt příště. Pro toho pána zjevně není nic too big to fail...“ vysmál se mu.

A Tvrdíka nešetří ani další známý komentátor. „Tak jestli tomu správně rozumím, tak celý slavný čínský investice v Česku spočívaly v tom, že si Luftjarda půjčil cca 16 giga a nějak je ne a ne vrátit. Tak to za tu vlajkoslávu, mlácení demonstrantů a servilní prohlášení ústavních činitelů fakt stálo...“ poznamenal Petr Honzejk v narážce na kontroverzní dění při návštěvě čínského prezidenta Si Tin-pchinga v Praze.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trafiky pro politiky ODS? Němcová se u soudu divila, výpověď Peake…

21.08.2018 22:02 Aktualizováno Praha - U soudu v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých zákonodárců z řad ODS dnes jako…

Babišovi nestačí miliardy, Zeman si nenašel pět minut na Čechy. Hlasatelka…

21.08.2018 19:08 Praha - Hlasatelka Kamila Moučková, která v srpnu 1968 v televizním vysílání oznámila invazi vojsk…

Novým předsedou Nejvyššího správního soudu bude Michal Mazanec

21.08.2018 17:53 Praha - Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu (NSS) Michalu…

Pietní akt se změnil v demonstraci proti Babišovi. Bureš ven, křičeli lidé

21.08.2018 14:24 Praha - Pietní akt za oběti okupace začal v 11:00 u budovy Českého rozhlasu. Účastnil se ho premiér…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama