Sejde se Senát. Řešit bude vojenské mise i vývoz septiků

Praha - Zmírnění pravidel pro majetková přiznání komunálních politiků nebo zahraniční mise českých vojáků v nejbližších letech bude řešit Senát na schůzi, která začíná ve čtvrtek. Schvalovat má vznik nového garančního fondu cestovních kanceláří nebo přísnější pravidla pro vývoz septiků.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto

Novela zákona o střetu zájmů má zajistit, že údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků budou neveřejné. U představitelů malých obcí, kteří za obecní funkci nepobírají plat, budou veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách. Důvodem je snaha zabránit odlivu uchazečů o místa v zastupitelstvech, který podle zástupců samospráv hrozí zejména v malých obcích při podzimních komunálních volbách.

Ústavně-právní výbor navíc přes odpor ministerstva spravedlnosti doporučil, aby se do registru majetkových přiznání bylo možné nahlížet jen na základě individuální žádosti a aby politik dostal informace, kdo se o něj zajímal. Výbor pro veřejnou správu chce navíc osvobodit od povinnosti předkládat majetková přiznání všechny neplacené radní a zastupitele obcí vyjma pražských.

Novela vodního zákona má mimo jiné zpřísnit požadavky na odvoz odpadní vody z jejich bezodtokových jímek. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod, ale až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Senátoři normu minimálně formulačně zpřesní a možná v ní zlepší i podmínky pro vodáky.

Senát by mohl pozměnit také novelu o vznik nového garančního fondu, do něhož mají cestovní kanceláře odvádět desetinu procenta svých ročních tržeb. Výbor pro veřejnou správu chce od této povinnosti osvobodit rodinné penziony nebo malé hotely, které by poskytovaly takzvané spojené cestovní služby.

Beze změn tak horní komora schválí nejspíš jen novelu, která má upravit podmínky využívání genetických zdrojů. Rovněž se předpokládá schválení zahraničních misí navzdory nesouhlasu KSČM.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se naštval na Žít Brno. Hnutí se chce postarat o pár uprchlíků,…

19.07.2018 16:59 Aktualizováno Brno/Praha – Hnutí Žít Brno navrhlo, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se…

Spor o Mynářovo majetkové míří k NSS. Hrad si dle právničky dělá, co chce

19.07.2018 15:36 Praha - Kauzou majetkové přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře se bude zabývat Nejvyšší…

Žít Brno vyzvalo k přijetí desítek uprchlíků, napíše do Itálie i Babišovi

19.07.2018 15:33 Aktualizováno Brno - Hnutí Žít Brno navrhuje, aby moravská metropole přijala několik desítek migrantů z Itálie.…

Rozkol v TOP 09? Kalousek se pustil do Pospíšila kvůli uprchlíkům, přidal…

19.07.2018 15:08 Aktualizováno Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama