Politický boj na pražském magistrátu? Zřejmě padne náměstkyně primátorky

Praha - Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) připouští, že se ji pokusí na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva odvolat. O prohloubení krize v koalici složené z ANO, ČSSD a Trojkoalic (SZ, STAN, KDU-ČSL) svědčilo dle náměstkyně dění na jednání rady. Podle spekulací by mohla skončit také radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Odvolání radních by znamenalo konec pražské koalice. Podle předsedy zastupitelského klubu ČSSD Lukáše Kauckého jsou informace o možném odvolání radních pouhé spekulace. Po dubnovém zastupitelstvu řeší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) svoji další existenci v dohodovacím řízení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Magistrát hlavního města Prahy

"Na včerejší (úterní) radě se děly dost zvláštní věci, které se normálně nedějí. Beru to jako nějaké předznamenání toho, co se bude dít na zastupitelstvu. Byla několikrát porušena koaliční smlouva ze strany ANO, když jsem na to upozornila, tak mi paní primátorka (Adriana Krnáčová) odpověděla, že žádná koaliční smlouva už neexistuje," řekla ČTK Kolínská.

Kolínská je vystavena tlaku uvnitř koalice opakovaně. Důvodem má být spor o dopravní stavby, které má Kolínská blokovat. Podle náměstkyně je však hlavním důvodem to, že klade developerům při projednávání změn územního plánu nepříjemné otázky a developeři tlačí na projednávání změn tak, jak to bylo v minulosti. "ANO chce být zejména s velkými developery za dobře," dodala Kolínská.

Zatímco podle Kolínské si o odvolání "už cvrlikají vrabci na střeše", radní pro životní prostředí a infrastrukturu informace zaskočila. "Jsem z toho přiznám se trochu překvapená, protože na rozdíl od Petry Kolínské, vůči které má ANO a ČSSD dlouhodoběji výhrady, tak vůči mě tam žádné výhrady nezaznívaly. Opravdu nevím ten důvodu," řekla ČTK Plamínková.

"Jedná se opravdu pouze o spekulace, byť tlak ze strany opozice je na obě radní velmi silný," řekl ČTK Kaucký z ČSSD. Vyjádření zástupců ANO ČTK shání.

Také místopředseda zastupitelského klubu Trojkoalice Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) považuje informace o možném odvolání radních za spekulace. Koaliční partneři se zástupci Trojkoalice o odvolání Kolínské a Plamínkové nemluvili. "Nevidím důvod, proč by měly být kolegyně odvolány. Myslím si, že koaliční věci se plní," řekl Wolf.

V případě rozpadu koalice by menšinovou radu podpořily opoziční kluby TOP 09 a ODS. Musela by však přistoupit na několik podmínek, které se týkají dopravy, územního plánu, rozpočtu a mostů. Koalice je od začátku května v takzvaném dohodovacím řízení, kdy ANO, ČSSD a Trojkoalice vyjednávají o další spolupráci. Spory mezi ANO a ČSSD na straně jedné a Trojkoalicí na straně druhé jsou dlouhodobé a podle opozice paralyzují rozvoj města.

Současný spor v pražské koalici vyvolalo hlasování o programu posledního zastupitelstva, kdy se politici přeli, kam bude zařazen materiál o možné demolici Libeňského mostu. Původně měl být projednáván odpoledne, nakonec ale zastupitelé odsouhlasili, aby byl prvním bodem jednání. To se nelíbilo Trojkoalici, a pro podobu programu nehlasovala, neboť by se podle jejích představitelů nemohla k tématu vyjádřit veřejnost. Podle ANO šlo o porušení koaliční smlouvy, což vedlo k vyvolání dohodovacího řízení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vyrazí do Bavorska a Rakouska. Politiku bude řešit na festivalech…

20.07.2018 10:49 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl příští týden navštívit Bavorsko a Rakousko a setkat se s…

Babišova vláda utahuje šrouby? Novela omezí informace o trestním řízení

20.07.2018 09:53 Praha - Zákonodárci projednávají vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů. Pokud ho schválí,…

Říká si Hurikán: Kraj přispěl Jandovi na koncert 200 tisíc z fondu na…

20.07.2018 09:07 Praha - Velký poprask vyvolala zpráva, že hned dva kraje přispěly na jarní koncert zpěváka Dalibora…

Hašek setřel nizozemského ministra kvůli slovům o migrantech: Pán je…

20.07.2018 08:33 Brno - Sociální demokrat a bývalá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se naštval kvůli slovům…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama