Na politiky by měla platit přísnější měřítka, myslí si Češi

Praha - Zhruba polovina Čechů by morálku politiků posuzovala přísněji než u ostatních, protože v politice mají být jen ti nejlepší. Více než dvě pětiny lidí se domnívají, že pro politiky platí stejná morálka jako pro všechny ostatní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic

Podle čtyř procent dotázaných se politici často dostávají do obtížných situací a lidé by jim měli leccos odpustit. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z časového hlediska přinesl letošní výzkum poprvé výrazný názorový posun.

Oproti poslednímu průzkumu z března 2015 poklesl o sedm procentních bodů podíl těch, podle kterých by měla být morálka politiků posuzována přísněji. Naopak o šest procentních bodů vzrostl podíl zastánců názoru, že pro politiky platí stejná morálka jako pro všechny ostatní. "Je možné, že tento názorový posun je určitou reflexí veřejnosti kauzy Čapí hnízdo," poznamenali autoři průzkumu.

Přibližně polovina respondentů se také přiklonila k názoru, že by hodnocení politiků mělo zahrnovat i jejich soukromý život. Naopak 44 procent lidí se domnívá, že posuzování morálky politiků má vycházet pouze z jejich jednání v politice. Toto aktuální rozložení názorů je podle CVVM srovnatelné s posledním průzkumem.

Čtyři pětiny českých občanů si zároveň myslí, že spory, problémy a aféry patří k životu a vyskytují se i v jiných demokraciích. Velká většina veřejnosti (84 procent) ale zároveň věří, že o problémech, sporech a aférách je třeba informovat, protože politici potřebují kontrolu veřejnosti. Současně stejný podíl dotázaných souhlasil s tím, že spousta vážných problémů a afér se zatajuje. Tři čtvrtiny dotázaných se obávají, že tyto spory a aféry dělají Česku ostudu před světem.

Téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že ve sporech a aférách, které se ve veřejném životě objevují, jde hlavně o vyřizování osobních účtů. Necelá polovina lidí se domnívá, že jde hlavně o vyřešení věcných sporů. Podle dvou třetin občanů navíc nemají tyto spory a aféry žádný účinek, ničeho se nedosáhne a vše zůstane při starém. Podobný podíl dotázaných byl také přesvědčen, že problémy nafukují novináři.

Průzkum se konal od 7. do 19. dubna, zúčastnilo se ho 1115 lidí starších 15 let.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 19:16 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 19:14 Aktualizováno Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Mirdovi s láskou... Soukup poslal Kalouskovi milostný vzkaz, všem je pro…

19.06.2018 19:02 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se svěřil, že mu moderátor, majitel stanice…

V Podbořanech přišlo na setkání se Zemanem sto lidí, své odpůrce prezident…

19.06.2018 19:00 Podbořany (Lounsko) – Do Podbořan na Lounsku dnes zavítal v rámci své návštěvy Ústeckého kraje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama