Zeman opět potěšil Rusko. Pravda je ale úplně jiná, tvrdí politik

Praha - To, že se novičok v Česku nevyráběl ani neskladoval, potvrdily obě tajné služby a včera i sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství. V České televizi dnes závěry komise potvrdil i její předseda Vít Rakušan. Prezident Zeman ovšem veřejně tvrdil opak a odvolával se hlavně na informace Vojenského zpravodajství. Podle Rakušana svým vyjádřením způsobil radost ruským médiím a propagandě.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Miloš Zeman v debatě na TV Nova

Už včera sněmovní komise konstatovala, že o výrobě novičoku v Česku nemůže být ani řeč. 

„Měli jsme jako členové komise možnost nahlédnout do zprávy, z které údajně měl původně pan prezident Zeman čerpat. A tam jsme seznali, že došlo ve specializovaném pracovišti v ČR k mikrosyntéze látky, která byla posléze zlikvidována, nebyla vyráběna, nebyla nikdy skladována a nebyla nikdy používána k žádným dalším účelům,“ uvedl dnes pro ČT Rakušan. 

Komise také vyzvala prezidenta republiky, aby zachoval utajovaný režim zpravodajských informací a v případě nejasností, aby věc konzultoval s vládou. 

Prezident ve svém původním prohlášení k novičoku tvrdil, že čerpal z informací Vojenského zpravodajství a dnes své tvrzení mírnil tím, že je čerpal z vědeckého článku, tj. z ověřeného zdroje. Podle Rakušana celá kauza zbytečně nabobtnala. 

Při své čtvrteční návštěvě Polska Zeman tvrdil, že se při svém tvrzení o novičoku opíral o dřívější vyjádření ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Ten tvrdil, že se v Česku otravné látky připravují v řádu gramů pouze pro laboratorní účely a ústav k tomu má souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní. Zároveň upozornil, že zatím žádná odborná literatura přesně nestanovuje, jaká látka se míní pod označením novičok. 

Členové sněmovní komise také měli k dispozici zprávu, kterou ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun předal prezidentovi. Z ní, podle Rakušana, jasně vyplývá, že novičok v Česku nebyl vyráběn.

Rakušan také vyjádřil kritiku nad tím, že část zprávy unikla na veřejnost, protože je v režimu Důvěrné. Za nešťastnou také označil následnou interpretaci, kterou využila ruská propaganda. „Rozpoutalo se tady tažení proti tajným službám a hodnotí se, která z nich podala jakou informaci. Podle zjištění ale nebyly informace, které podaly obě dvě tajné služby, v žádném zásadním rozporu. Možná věci formulovaly jinak, ale věcně byly závěry takřka identické,“ uvedl v ČT Rakušan, který zároveň pochválil přístup premiéra Babiše, který si sezval šéfy obou zpravodajských služeb a porovnal jejich závěry. 

Rakušan se také pozastavil nad Zemanovým vyjádřením k novičoku v ČR. „Neumím říct, co tím prezident sledoval. Ale umím říct, co tím způsobil. Způsobil radost ruským médiím a ruské propagandě. A způsobil velkou neradost našich zpravodajců, s jejichž informacemi se nějakým způsobem zacházelo a nějakým způsobem se interpretovaly. A určitě z toho neměli radost ani naši spojenci v Severoatlantické alianci,“ uvedl politik. 

 

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama