Vyhraje touha po moci nebo pud sebezáchovy? ČSSD čeká rozhodnutí, které může znamenat její konec

Komentář - Předsedové ČSSD, hnutí ANO a KSČM se dnes opět sejdou ke společnému jednání o případné menšinové vládě. Měli by diskutovat o budoucí koaliční smlouvě. ČSSD chce do ní prosadit některé z pojistek případného společného vládnutí, které představitelům ANO zrovna dvakrát nevoní. O víkendu přiznal satutární místopředseda Jiří Zimola, že vyjednávání s hnutím ANO se podobá lísání ke krokodýlovi. Je ovšem možné, že touha vládnou bude v případě ČSSD nakonec silnější, než půd sebezáchovy. Koneckonců sociální demokraté mají s koaličním vládnutím s ANO své zkušenosti. Teď jsou ale trochu v jiné pozici.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jan Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček už minulý týden řekl, že pokud se neobjeví zásadní problém, strana by mohla tento pátek vyhlásit vnitrostranické referendum, ve kterém by sami členové rozhodli, zda má strana do koalice s ANO vstoupit či nikoli.

K dnešnímu jednání se připojí i šéf Komunistů. "Určitě se budu jednání účastnit," potvrdil už včera Vojtěch Filip. Jeho strana by měla podle dohod tolerovat případný menšinový kabinet ANO a ČSSD.
Je otázkou nakolik bude hnutí ANO svolné s ustanovením, které chce ČSSD prosadit.

Podle něj by premiér po demisi všech sociálnědemokratických členů kabinetu musel také rezignovat.

Podle představ ČSSD by premiér musel opustit vládu potom, co by byl odsouzen. ANO však takovouto podmínku, směřující na Babiše, který je stíhán v kauze padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, odmítá.

V kauze Čapího hnízda však mezitím nastal zlom. Státní zástupce totiž zastavil trestní stíhání čtyř manažerů Agrofertu. Je mezi nimi i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Naproti tomu u dalších sedmi lidí včetně Andreje Babiše stíhání pokračuje. Policie také tvrdí, že proti Babišovi nashromáždila dost pádných důkazů. Měl by být tím, kdo všechno řídil.

Jak o víkendu přiznal statutární místopředseda Jiří Zimola, jednání ČSSD s ANO nejsou zrovna jednoduchá.

„Není to pro naši politickou stranu snadné, protože je to jako lísání se ke krokodýlovi. Nevíte, jestli ho máte polechtat po bradě nebo praštit po hlavě, a když otevře tlamu, tak nevíte, jestli se na vás směje, nebo vás chce sežrat,“ řekl Zimola v sobotu Blesku. 

Přiznejme si ovšem, že pro ČSSD je případné získání pěti resortů příliš lákavé. Při volebním výsledku 7,27 procent a patnácti poslancích dost možná s možností účastnit se znovu vlády ani nepočítali. Přitom zkušenosti s koaličním vládnutím s ANO sociální demokraté mají a nutno dodat, že to není zkušenost zrovna nejlepší.

Teď je ovšem „na koni" Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman totiž rozhodl, že v rámci druhého pokusu o sestavení vlády, nemá Babiš časové omezení a prezident po něm také nebude předem chtít 101 podpisů od poslanců, kteří vládu podpoří.

„Získal jsem informaci, že pan prezident mne neomezuje časově z hlediska vyjednávání o druhém pokusu za podmínky, že budeme vyjednávat,“ uvedl v únoru médiím Babiš. „Pan prezident netrvá na 101 podpisech ale má představu, že až sestavíme tu vládu, tak získáme většinu přítomných ve Sněmovně,“ doplnil.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama