Počet migrantů v Česku stoupá. O azyl žádá stále více lidí

Praha - Za první čtvrtletí letošního roku požádalo o azyl v Česku 390 cizinců, což bylo o 37 víc než za stejné období loňska. Nejčastěji chtěli azyl občané Ukrajiny, a to ve 107 případech. Následovali občané Gruzie, Iráku, Vietnamu a Ruska. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. V předchozích třech letech však jejich zájem o mezinárodní ochranu opadal. Podobný trend statistiky zaznamenaly také v prvních třech měsících letošního roku, když úřady přijaly od ukrajinských občanů o 28 žádostí méně než za stejné období loňského roku.

Občané Gruzie do konce letošního března podali 48 žádostí o azyl, loni jich bylo za stejné období 17. Občané Iráku za první čtvrtletí podali 26 žádostí, což je meziročně nárůst o 20 žádostí. Vietnamci za stejné období podali 24 žádostí, což bylo o čtyři více než loni za čtvrtletí. Přes 20 žádostí letos podali ještě občané Ruska, a to 21.

Za první čtvrtletí letošního roku azyl v Česku podle statistik ministerstva získalo 11 lidí. Dalších 37 lidí dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí. Ve 426 případech úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 760 žádostí čekalo na konci března na vyřízení.

O azyl v Česku v loňském roce požádalo 1450 cizinců, což bylo o tři méně než v roce 2016. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostí.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama