V ČSSD to vře: Senátoři nechtějí do vlády s ANO? Zimola je tvrdě seřval. Pak se ozvala senátora Syková a řekla, že je vše jinak

Praha – Sociálnědemokratičtí senátoři ve středu uvedli, že chtějí, aby sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v opozici. Budou tak vystupovat vůči členské základně před případným vnitrostranickým referendem. Jenže jak se ukázalo, nejde o názor všech zástupců ČSSD v horní komoře. Ty, které se k prohlášení přidali, navíc pořádně zkritizoval statutární místopředseda strany Jiří Zimola.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jiří Zimola

Senátorům se vůbec nelíbí že trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) nechce odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení v kauze Čapí hnízdo, což prý vyjednávači ANO slíbili. „On sám dělá vše pro to, aby v referendu ČSSD nemohla souhlasit," uvedl na Babišovu adresu předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Připustil, že postoj k vládě s ANO by mohl sociální demokraty rozštěpit. S názorem klubu souhlasí podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) „prakticky všichni" členové.

Sociální demokraté mají v horní komoře 24 senátorů a tvoří nejsilnější klub, ne všichni ale toto prohlášení podporují Vzápětí se totiž ozvali ti, kteří mají jiný názor. „Jsem pro koalici ČSSD s ANO11. Jsem pro, aby ČSSD uzavřelo dohodu s ANO11 o vládě, protože se považuji za demokrata,“ uvedla v reakci na prohlášení svých kolegů senátorka za ČSSD pro obvod 20 – Praha 4 Eva Syková

„Nesouhlasím s některými kolegy senátory z klubu ČSSD, abychom činili jakékoliv kroky proti dohodě vedení ČSSD s ANO11. ČSSD má demokraticky zvolené vedení. Členové ČSSD svému vedení dali právo jednat a rozhodovat, a za to vedení naopak nese odpovědnost. Zatím si, podle mého soudu, vede dobře. Vyjednávací tým má pověření jednat o podmínkách podpory vlády s ANO11. V právu i v řízení společnosti existuje zásada, že rozhodnout musí ten, kdo k tomu má oprávnění,“ uvedla senátorka na svém facebooku.

Syková sice není členkou ČSSD, do senátu ale byla zvolena právě za sociální demokraty. „Někomu se to jistě nemusí líbit, mnozí členové mohou mít jiný názor. Já jako členka senátorského klubu ČSSD, i když jsem nestraník, ctím právo zvolených zástupců členů ČSSD dohodnout se s ANO11 na podpoře a složení vlády. Torpédování dohody je torpédováním zvoleného vedení. Je to snaha vyprotestovat si svůj názor. Nesouhlasím s tím a nebudu činit kroky proti dohodě ČSSD s ANO11. Přála bych si vládu s důvěrou a účast ČSSD ve vládě,“ dodala Syková.

Vedení strany senátory, kteří se postavili proti vstupu strany do vlády s hnutím ANO, tvrdě kritizovalo. „Senátoři @CSSD brutálně využili mediální příležitosti vytvořit nátlak na vedení strany. Na grémiu budeme chtít slyšet, proč veřejně komentují koaliční vyjednávání a jdou tak proti usnesení vlastní strany. Hlas senátorů nemá větší váhu než hlas řadových členů,“ komentoval chování senátorů Zimola na twitteru.

Naopak ocenil vystoupení Sykové, „Děkuji, paní senátorko, za odvážné vystoupení!" uvedl na sociálních sítích. 

„Odmítavý postoj Milana Štěcha a některých dalších senátorů k případné vládní spolupráci s hnutím ANO je dlouhodobě známý. Vedení @CSSD postupuje podle rozhodnutí předsednictva tak, aby případnou dohodu předložilo členské základně k odsouhlasení. Ve vnitrostranickém referendu bude mít každý člen 1 hlas, ať už předseda, poslanec, senátor či řadový člen. Nerozumím proto takto razantnímu vystoupení senátorů uprostřed jednání o vládě,“ doplnil ho předseda ČSSD Jan Hamáček.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Slovenský policejní exprezident Gašpar je poradcem Hamáčka

17.08.2018 19:48 Praha - Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, který kvůli vyšetřování vraždy reportéra…

K volbám do zastupitelstva Prahy se zaregistrovalo 29 uskupení

17.08.2018 19:31 Praha - Magistrát zaregistroval k volbám do zastupitelstva hlavního města 29 kandidátních listin,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama