Přijde Česko o peníze z EU? Ptali jsme se politiků, co říkají na návrh z Bruselu. A odpovědi vás asi překvapí

ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard eur z fondů Evropské unie místo do zemí střední a východní Evropy - jako je Polsko, Maďarsko nebo Česká republika - putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí, tedy do Španělska a Řecka. Námi oslovení politici z toho ale příliš nadšeni nejsou.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Tomáš Zdechovský

Komise má podle deníku v plánu ukončit dosavadní rozdělování peněz z kohezních fondů téměř výlučně na základě výše hrubého domácího produktu na obyvatele a nahradit ji mnohem širšími kriterii pokrývajícími řadu faktorů, od nezaměstnanosti mládeže, vzdělávání a životního prostředí až po inovace a přístup zemí k migraci.

O podrobnostech reforem se stále jedná, nicméně diplomaté předpokládají, že výsledkem bude přesměrování finančních prostředků z Polska, ČR a Pobaltí do jihoevropských států, například Itálie, Španělska, Řecka, a dokonce i do některých regionů ve Francii, píše deník.

Podle šéfa STAN Petra Gazdíka by měli Češi zareagovat. „Česká republika by měla především vyjednávat – zjistit okolnosti, připravit si argumenty, proč by se tak dít nemělo, aktivizovat české europoslance,“ uvedl v reakci na dotazu serveru EuroZprávy.cz. Podle něj nejde o otázku „obrany“ proti tomuto rozhodnutí, zásadní jsou prý politické rozhovory. „A schopnosti v rámci Evropské unie, jejíž jsme součástí, zajistit české zájmy,“ dodal předseda STAN.

To předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se netají tím, že se mu tato zpráva vůbec nelíbí. „S tím nesouhlasím, jelikož jednou z hlavních příčin ekonomických krizí v jižních zemích je krom korupce a špatné ekonomické politiky také euro – takže primárně by se na hašení požáru měli podílet ti, kdo ho založili, tedy země eurozóny,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Okamura.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je zdrženlivější. „Počkám si na oficiální stanovisko,“ řekl serveru EuroZprávy.cz Bělobrádek.

Podobně to vidí i jeho stranický kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten připomíná, že zatím jde jen o spekulace. „Osobně počkám na předložení návrhu rozpočtu Evropskou komisí v průběhu května 2018. Nevěřím, že by k tomu došlo a nic tomu ani v současné době nenasvědčuje. Jedná se o spekulaci, kterou nechci v současné době komentovat,“ uvedl pro EuroZprávy.cz lidovec.

Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek poslal vzkaz z nemocnice. Topolánek zatím zpucoval ty, kteří si z…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha - Předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se zotavuje z několikahodinové operace…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

16.08.2018 22:12 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

V Česku vznikla nová politická strana. Piráti se vůči ní ostře vymezili

16.08.2018 16:47 Praha - Na ministerstvu vnitra se registrovala Moravská a Slezská pirátská strana. Má oficiální…

Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro…

16.08.2018 16:39 Aktualizováno Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama