Stát vymýšlí hlouposti? Advokáti cupují návrh na trestný čin maření spravedlnosti

Praha - Česká advokátní komora kritizuje snahu zavést do trestního zákoníku nový trestný čin maření spravedlnosti. Návrh kriminalizuje předkládání falešných nebo pozměněných důkazů v trestním řízení a navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Místopředseda profesní organizace Tomáš Sokol uvedl na dnešní tiskové konferenci, že úprava je nesmyslně formulovaná, neefektivní, v rozporu s principem právního státu a nepotřebná.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ministerstva

"Jde opět o jeden z případů. kterému se říká hypertrofie právního řádu Tedy vymýšlení právních předpisů tam, kde nejsou potřeba," tvrdí Sokol. "Česká advokátní komora samozřejmě není proti čemukoliv, co by mělo bránit maření spravedlnosti, pokud je to skutečně efektivní, a ne pouhé plácnutí do vody," podotkl.

Podle advokáta je návrh v rozporu s právem na spravedlivý proces, které mimo jiné znamená, že se obviněný může v trestním řízení hájit způsobem, který uzná za vhodný - tedy i lhát. "V zásadě to všem ukládá povinnost, aby nelhali," konstatoval Sokol.

Tomu, kdo v trestním řízení předloží důkazní prostředek, o němž ví, že je padělaný nebo pozměněný, v úmyslu, aby byl použit jako pravý, by v základní trestní sazbě měly podle návrhu hrozit až dva roky vězení. Sokol míní, že taková úprava by reálně nic nezměnila. "Představa, že pohrůžka trestu v rozsahu, který je navrhován, odradí někoho, kdo si od předložení padělaného důkazního prostředku slibuje procesní - a nejspíš i hmotný - úspěch, od takového jednání, je více než naivní," podotkl.

V Česku by navíc podle advokáta aplikace tohoto ustanovení v praxi znamenala, že pokud by někdo v řízení namítl nepravdivost předkládaného důkazu, muselo by se řízení automaticky přerušit kvůli vyřešení této námitky. Proces by se tak prý mohl protáhnout i v řádu let.

Nový trestný čin je součástí vládního návrhu širších změn trestního zákoníku. Sněmovní ústavně-právní výbor jeho projednávání v březnu přerušil právě zejména kvůli některým pochybám o plánovaném zavedení trestného činu maření spravedlnosti. I podle kritiků z řad poslanců by totiž nový čin mohl obecně pozměnit práva obviněného člověka na obhajobu. Odpůrcům novinky vadí i vágnost formulací.

Ministerstvo spravedlnosti dříve uvedlo, že návrh míří například na padělané směnky nebo smlouvy s účelově nesprávným datem. Policie by navíc musela advokátovi dokázat, že věděl, že je důkaz padělaný. Práv obviněného hájit se i lží by se prý úprava nedotkla.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama