Politici z ANO a ČSSD se chtějí opírat o soudruhy Josifa a Falmera? Historik bez obalu promluvil

Praha - Už v sobotu budou komunisté na sjezdu v Nymburku volit nové vedení strany. Jejich rozhodnutí může být zásadní pro celé Česko, KSČM totiž jedná s hnutím ANO o podpoře vlády. Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů rozebírá, kdo vlastně na předsedu strany kandiduje.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Místopředseda ÚV KSČM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála v interview pro EuroZprávy.cz (8.9.2017).

Blažek, který se profesně zabývá československými dějinami, dějinami odboje a opozice proti komunistickému režimu. Na facebooku připomíná, kdo že to vlastně na sjezdu KSČM bude kandidovat na předsedu strany. „Čest práci, soudruzi. V sobotu 21. dubna 2018 se v Nymburku koná sjezd KSČM. Jedním z kandidátů na předsedu je Josef Skála,“ zmiňuje jméno současného místopředsedy pro ideologickou práci.

„Pokud zvítězí, povede bolševickou partaj člověk, který vítal podle svého vlastního životopisu se svými rodiči sovětská vojska na Ruzyni ráno 21. 8. 1968, psal pro vysílačku Vltava a tiskoviny Zprávy (viz poslední dopisy Jana Palacha), spolupracoval jako jediný s StB pod krycím jménem Josif (podle Josifa Vissarionoviče Stalina) a byl posledním předlistopadovým předsedou Mezinárodního svazu studentstva, tedy pobočky KGB. Jeho současné názory odpovídají životopisu,“ připomíná Blažek.

Kromě toho chce ale i v dalším období vést KSČM současný předseda. „Obhajovat pozici předsedy bude Vojtěch Filip, další bývalý tajný spolupracovník StB, krycí jméno Falmer,“ připomíná historik minulost současného šéfa komunistů.

„V současné době KSČM má být stranou, která umožní existenci menšinové vlády ANO a ČSSD. Skutečně se chtějí politici z těchto stran opírat o soudruhy Josifa a Falmera? Na místě je nechat okraj politického spektra na okraji,“ myslí si Blažek.

Pozvání na sjezd KSČM přijal i prezident Miloš Zeman. Bude to vůbec poprvé od roku 1990, kdy prezident na sjezdu komunistů vystoupí. Česko si přitom letos připomíná 70. výročí února 1948, kdy KSČ na 40 let převzala moc v zemi.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama