Jaký dopad by měly předčasné volby na stranické pokladny? Analýza ukázala, kdo by se měl nejvíc bát

Praha - Od voleb uplynulo už téměř půl roku, žádná vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny ale ještě nevznikla. Hnutí ANO bude jednat o spolupráci s ČSSD, zároveň se ale objevují hlasy, které mluví o tom, že by patovou situaci mohly vyřešit předčasné volby. Ty by se ovšem velmi negativně dotkly některých stranických pokladen.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Volby, ilustrační foto

Dvoje velké volby v odstupu několika měsíců a k tomu podzimní komunální a senátní volby – to by se výrazně dotklo financí řady stran. Podle modelu České televize by případné předčasné volby nejvíce zasáhly ČSSD a TOP 09. Přitom právě pro tyto dvě strany půjde doslova o krk - reálně totiž hrozí, že by mohli ze Sněmovny vypadnout.

ČSSD v loňských volbách do Sněmovny zaznamenala nejhorší výsledek v historii, když získala jen 7,76 procenta. Zároveň bude v komunálních volbách obhajovat posty na magistrátech a radnicích. TOP 09 dopadla ve volbách ještě hůř, volilo ji jen 5,31 procenta a do Sněmovny proklouzla až na poslední chvíli.

ČT nechala vypracovat ekonomický model, který vychází z čísel, které strany přiznaly ve svých výročních zprávách za rok 2017. ČSSD i TOP 09 kvůli špatnému výsledku dostaly o poznání menší příspěvky od státu, než tomu bylo v minulosti. Pokud by tedy na kampaň vynaložily stejnou sumu jako loni, skončí jejich hospodaření za rok 2018 s vysokou pravděpodobností desítky milionů v mínusu. A to už loni hospodařily se ztrátou - ČSSD 40 milionů a TOP 09 24 milionů.

Model naznačuje, že sociální demokraté by mohli na letošní senátní, komunální a předčasné sněmovní volby vydat celkem 30 milionů - to i se státním příspěvkem na úhradu volebních nákladů případných předčasných voleb, který výdaje částečně pokryje. Jde o velmi nízkou částku, před čtyřmi lety padla jen na volby do senátu a obecních zastupitelstev částka víc než trojnásobná. Za loňské sněmovní pak zaplatila strana dalších 85 milionů. Pokud by chtěla ČSSD ušetřit, mohla by začít u provozu vlastního aparátu, za který ročně zaplatí 140 milionů. Teoreticky by také mohla prodat nemovitostí, které mají hodnotu několika set milionů.

TOP 09 by pak měla k dispozici něco přes 40 milionů. Za loňskou kampaň ale zaplatila strana dvojnásobek, dalších 50 milionů pak vydala před volbami senátními a komunálními volbami v roce 2014.

Na druhém konci pak stojí hnutí ANO, které by podle modelu mohlo ve čtvrtém kvartále letošního roku mohlo disponovat částkou asi čtvrt miliardy korun. „I kdyby vydalo ANO na kampaně tolik jako vloni a před čtyřmi lety, zůstane na konci roku ve stranické kase více než třetina této částky,“ uvádí ČT.

Lidovci mají k dispozici jen 70 milionů korun, na druhé straně ale bývá jejich kampaň vždy skromnější. ODS může spoléhat na štědré dárce a mohla by kalkulovat s částkou asi 90 milionů. Podobně by na tom byli i Piráti či SPD. Také komunisté a STAN si podle analýzy s penězi nemusí příliš dělat starosti.

Většinou platí, že čím později předčasné volby jsou, tím je to pro rozpočet jednotlivých stran lepší - a i to by mohlo při současném vyjednávání o vládě hrát roli. Uskutečnit by se tak mohly třeba až na podzim 2019. Pak by se vše mohlo změnit. 

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřes u Pospíšila. Kvůli koupi bytu budou padat hlavy

21.07.2018 17:43 Praha - Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je připravený propustit svého asistenta v…

Vyšší platy? Ani náhodou, shodli se Zeman a Babiš

21.07.2018 16:50 Lány/Praha - Prezident Zeman se shodl s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou…

Pražskou kandidátku ANO povede spolumajitel Fincentra Petr Stuchlík

21.07.2018 15:53 Praha - Pražskou kandidátku ANO povede do podzimních komunálních voleb spolumajitel firmy…

Zeman podal dovolání v kauze tunelování Oleo Chemical

20.07.2018 21:30 Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podává dovolání proti rozsudku v kauze tunelování…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama