ANO spálí mosty k Okamurovi? ČSSD má nyní navrch, shodují se politologové

Praha - Vedení ANO ve čtvrtek večer rozhodlo, že se má hnutí vrátit k jednání s ČSSD, a odmítlo variantu jednání o vládě s KSČM a SPD, kterou premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) doporučoval prezident Miloš Zeman. Politologové k současné situaci říkají, že sociální demokraté jsou v silnější pozici.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. prorektor vysoké školy CEVRO Institut pro studium – odpovědnost za agendu studijních programů, jejich uskutečňování, přípravu akreditací, přijímacího řízení aj. Jeho odbornou specializací je komparativní politologie se zaměřením na český politický systém, evropské politické strany, volební a stranické systémy, místní a regionální politiku a politický marketing

"ČSSD je v tuto chvíli v poněkud výhodnější situaci, než byla minulý čtvrtek, protože je tady rozhodnutí ANO, které změnilo ukončení jednání z minulého týdne. Takže je zjevné, že Andrej Babiš v tuto chvíli sociální demokracii potřebuje," řekl Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity.

Podle Kopečka Babiš mohl prosadit ve vedení ANO spolupráci s KSČM a SPD, ale nakonec se rozhodl jinak. "Spočítal si, že by mu to mohlo narušit jednotu poslaneckého klubu, kde by to mohlo vyvolat odchod nějakých poslanců, a patrně by mu to rozdělilo i vedení strany. Takže ten návrat k variantě jednání s ČSSD je podle mě Babišovo zhodnocení rizik a ceny, kterou by za prosazení spolupráce s SPD musel zaplatit," řekl.

Brněnský politolog také upozornil, že nelze předvídat, jak jednání nakonec skončí. "Po těch otočkách v posledním týdnu - ukončení jednání, nadhození varianty, se kterou Andrej Babiš do včerejška (čtvrtka) operoval jako s nejpravděpodobnější, tedy spolupráce s SPD a komunisty, večerní rozhodnutí, že se bude zase jednat se sociální demokracií - to je v tuto chvíli zcela nevypočitatelné," řekl.

Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu je pozice ČSSD lepší než při předchozím jednání. "A to z toho důvodu, že je evidentní, že Andrejovi Babišovi úplně všechno v poslaneckém klubu a ve vedení hnutí ANO neprojde. Tudíž je zřejmě tlačen k tomu, aby aspoň na oko vyjednával se sociálními demokraty. Může to být jenom zastírací manévr, ale sociální demokraté by si teď možná mohli říct o více nebo dosáhnout toho, co si předsevzali původně od jednání," řekl. Zároveň ale podotkl, že pro ČSSD je spolupráce s ANO riziková i s ohledem na to, že se jí nevyplatila už v minulém volebním období.

Podle Mrklase Babiš dlouhodobě nestojí o koaliční vládu, ale chce vládnout sám. "On prostě není schopen kompromisu v personálních otázkách, v základních bodech programu. Takže ideální vláda je taková, ve které má ANO všechny ministry, respektive Andrej Babiš má kontrolu nad všemi ministry," řekl. Podle něj ale není vyloučeno, že je v ANO odpor proti tomu vytvářet jednobarevnou vládu za každou cenu.

Politolog očekává, že sociální demokraté budou po ANO žádat jasný distanc od hnutí Tomia Okamury. "A to v té formě, že bude Tomio Okamura odvolán z pozice místopředsedy Sněmovny a bude otevřeno jednání, jestli i někteří další předsedové výborů za SPD budou odvoláni. Zkrátka a dobře, že ANO spálí mosty k SPD, a to z toho důvodu, aby neexistovala nějaká vládní koalice a potom nějaká parlamentní koalice, která bude ohrožovat tu vládní," řekl.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak to chodí při hlasování? Nový senátor se dostal mezi politiky ANO,…

19.07.2018 11:28 Praha - Poté, co ve středu složi slib nový senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) je Senát opět…

Babiš pro Financial Times: EU potřebuje změnu, nemůžeme přijmout všechny…

19.07.2018 11:05 Londýn/Praha - Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro britský list The Financial Times řekl, že…

Kalousek se pustil do Pospíšila: To, co říká o uprchlících, je trapné a…

19.07.2018 09:02 Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Známý umělec je zklamaný: Máme vládu, pojďme slavit! Pro přípitek bych…

19.07.2018 08:30 Praha - Hudebník Ondřej Brzobohatý čelil v minulých měsících na sociálních sítích kritice za to, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama