Zeman kašle na justici? Rychetský se zlobí, svého nástupce chce řešit přímo s prezidentem

Brno - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Jméno svého nástupce bude chtít s prezidentem Milošem Zemanem prodiskutovat. Ke schůzce by rád přizval i předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu a předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský letos v lednu před prezidentskými volbami kritizoval Zemanovy spolupracovníky. Řekl, že pokud má z něčeho obavy, tak z "kohorty panošů", která je na Hradě kolem Zemana. Zmínil to v souvislosti s nominací svého nástupce, za největšího favorita bývá označován předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. K Rychetskému ale pronikly zprávy, že postoj k možné kandidatuře Baxy už není tak jednoznačný, jako byl před několika lety. "Nevylučuji, že mají svého koně," uvedl Rychetský v lednu.

Serveru HlídacíPes.org řekl, že jeho komunikace s Hradem je už řadu let nulová, a neumí tedy odhadnout postoj Hradu k obsazení vysokých soudních postů. Chce proto požádat Baxu a Šámala "o jakési diskusní sezení" přímo se Zemanem, a ne s jeho úředníky.

Poznamenal také, že Zemanovy zájmy se pohybují především v ekonomické a politické oblasti a otázka justice, jejího fungování a spravedlnosti se "vůbec nejeví jako pro něj důležitá, což možná právě otevírá prostor pro nějaké úředníky Pražského hradu".

Funkční období Baxy, stejně jako místopředsedy NSS Michala Mazance, končí na konci září. Poté se stanou řadovými soudce NSS. Předsedu a místopředsedu NSS jmenuje prezident z řad soudců tohoto soudu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že zpráva o možné schůzce je pro Pražský hrad "novou informací". 

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama