Část majetkového přiznání komunálních politiků bude utajená, zákon je před schválením

Praha - Sněmovna dnes poslala do závěrečného kola schvalování úpravu zákona o střetu zájmů, podle které budou údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků neveřejné. U představitelů malých obcí by měly být veřejné jen údaje o nemovitostech a funkcích ve firmách.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Poslanecká sněmovna

Důvodem zmírnění zákona o střetu zájmů je snaha zabránit odlivu uchazečů o místa v zastupitelstvech zejména v malých obcích. Předmětem sporu se stal návrh Patrika Nachera (ANO), podle něhož by žádosti o přístup do centrálního registru majetkových oznámení měly být individualizované. Podle Nachera by politici měli dostávat informace, kdo se konkrétně o ně zajímal.

Proti tomu se postavili Piráti, podle nichž to nezabrání vytváření nekontrolovatelných databází údajů z přiznání, do nichž bude anonymní přístup. "To nebude fungovat, čůráte proti větru," řekl Nacherovi zástupce Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Proti Nacherovu návrhu se postavil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), podle něhož už nyní jeho úřad dostává hromadné žádosti na všechny, kdo jsou v registru, a musí jim vyhovět. 

Neveřejné by měly být všechny údaje o závazcích a movitých věcech. Komunální politici by tak zveřejňovali data o příjmech, nemovitostech, cenných papírech a podílech ve firmách. V případě obecních politiků, kteří nejsou za výkon funkce placeni, by s výjimkou zastupitelů statutárních měst včetně Prahy nebyly veřejné údaje o příjmech a majetkových výhodách.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie chce, aby i Česko přijalo uprchlíky. Babiš poslal ostrou reakci

15.07.2018 22:38 Aktualizováno Praha - Česká republika nebude přijímat žádné migranty. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) s…

ČSSD chce přidat na mzdy, rodičovskou či výbavu policie

15.07.2018 20:41 Praha - Sociální demokraté budou při jednáních o rozpočtu na příští rok podporovat desetiprocentní…

Oficiální postoj Česka k migraci? Tady je

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha - Česká vláda nemůže a nebude dávat souhlas s nelegální migrací, reagovalo dnes ministerstvo…

Kouřící Zeman zablokoval vchod do NATO? Hrad musí vysvětlovat spoustu věcí

14.07.2018 22:26 Aktualizováno Praha – O tom, co se dělo a nedělo na summitu Severoatlantické aliance se na sociálních sítích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama