Krnáčová na odpis? Pražané by si v přímé volbě zvolili někoho jiného

Praha - Pražané by do čela magistrátu zvolili v přímé volbě bývalého primátora Bohuslava Svobodu, následovaného Adamem Zábranským. Za hnutí ANO sbírá nejvíce kladných hlasů Patrik Nacher. Ukázal to průzkum agentury Sanep.

Přidejte svůj názor

Adriana Krnáčová /ANO/, primátorka hl. města Prahy

O činnost radních magistrátu hl. města Prahy se šest měsíců před konáním komunálních voleb v souhrnu zajímá 39,1 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hl. m. Prahy.

Mezi nejznámější tváře pražského magistrátu patří stávající primátorka Adriana Krnáčová, a to společně s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou a Matějem Stropnickým. Pouze tyto tři představitele pražského magistrátu zná více jak 50 % Pražanů.

Z celkem 65 zastupitelů hl. m. Prahy se nicméně 51 zastupitelů pohybuje pouze pod 7 % znalostí.

Aktuálních hypotetických přímých voleb primátora hl. města Prahy by se zúčastnilo 39,8 % Pražanů, kteří by do čela Magistrátu hl. m. Prahy zvolili bývalého primátora a rovněž stávajícího poslance za ODS Bohuslava Svobodu. Není bez zajímavosti, že v roce 2016 soud Svobodovi udělil podmíněný trest v kauze Opencard, proti němuž se bývalý primátor odvolal. I přesto jej Pražané, kteří tak patrně nepovažují Bohuslava Svobodu jako hlavního viníka v této kauze, vnímají jako nejvhodnějšího kandidáta na primátorský post. 

Následuje Adam Zábranský (Piráti), který v porovnání s výsledky průzkumu z konce minulého roku vystřídal na této pozici Mikuláše Ferenčíka (Piráti). Mikuláš Ferenčík, který byl rovněž poslancem, se však rozhodl upřednostnit Poslaneckou sněmovnu před pražským magistrátem. Rostoucí voličská podpora Pirátů se ukazuje i v Praze, kdy právě voliči této strany nejprve podporovali Mikuláše Ferenčíka a po jeho odchodu se tato podpora přesunula na Adama Zábranského.

Piráti, kteří měli ve sněmovních volbách v roce 2017 v Praze po hnutí ANO druhý nejlepší výsledek, však do boje o Pražský magistrát nasadili jako lídra Zdeňka Hřiba, který však není pražským zastupitelem, a proto ani nefiguruje v daném průzkumu. Již nyní je však zjevné, že Piráti budou v Praze svého lídra podporovat. 

Na třetím místě by Pražané zvolili do čela pražského magistrátu Jana Čižinského, který je členem KDU-ČSL a byl zvolený za trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN. Jan Čižinský, který je rovněž i poslancem za KDU-ČSL a starostou Prahy 7, se těší přízni jak přímo obyvatelů městské části Prahy 7, tak jej preferují voliči KDU-ČSL, SZ a STAN. Nicméně Jan Čižinský hodlá v letošních říjnových komunálních volbách útočit na primátorské křeslo za politické uskupení Praha Sobě, a tedy proti své domovské straně. Je zde tak otázka, zda bude mít podporu i voličů KDU-ČSL.

Na čtvrtém místě se pak umístil zastupitel a poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který je veřejnosti znám jako bojovník proti bankovním poplatkům, propagátor finanční gramotnosti a nově rozšířil své aktivity i do oblasti ochrany spotřebitelů. Patrik Nacher se tak posouvá i v oblasti znalosti a zjevně i obliby u pražských voličů hnutí ANO. Patrik Nacher je rovněž nejpreferovanější personou v barvách hnutí ANO, které získalo v Praze nejvíce hlasů, jak v komunálních volbách v roce 2014, tak i ve sněmovních volbách v roce 2017.

Stávající primátorka Adriana Krnáčová pak zastává šestou pozici z pohledu hypotetických rozhodnutých voličů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama