Nevypočitatelný Babiš? Umí přehodnotit názor za hodinu, udeřil Onderka

Brno - ANO jednalo o možné vládě s ČSSD několik týdnů, jejich menšinovou vládu měla podpořit KSČM. Jednání ale minulý týden zkrachovalo. Nově zvolený místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka dnes řekl, že Andrej Babiš (ANO) umí přehodnotit názor do hodiny a je hodně nevypočitatelný.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Roman Onderka /ČSSD/

Onderka dnes v Brně uvedl, že Babiš má jednu vlastnost, kterou nemá žádný politik. "On dokáže přehodnotit svůj názor během 24 hodin i do hodiny. Je hodně nevypočitatelný," narážel Onderka na Babišovo vyjádření v dnešním tisku, že bude akceptovat, pokud prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO než jeho samotného. 

Krach koaličních jednání odůvodnilo ANO tím, že ČSSD trvala na pozici ministra vnitra pro svého předsedu Jana Hamáčka. Sociální demokraté zase nechtěli trestně stíhaného premiéra Babiše a tvrdí, že ANO na jeho nominaci trvalo a nenabídlo ČSSD ani funkci ministra vnitra nebo financí, které strana požadovala.

"Sociální demokracie si dala podmínku, že pokud má být stíhaná osoba premiérem, mělo by ANO pustit ČSSD posty, které nějakým způsobem budou vytvářet dojem, že nedochází a nemůže dojít k ovlivnění vyšetřování této kauzy," míní Onderka.

Sociální demokracie podle něj chtěla ministerstvo financí a vnitra, ale Babiš nechtěl připustit ani jedno z nich. "Byl to ústupek, který nevyužil. Přišel s něčím jiným. Kdo vyhrává volby, musí dělat kompromisy. Tady zvítězilo ego pana premiéra," řekl Onderka, který byl primátorem Brna osm let.

Lídrem brněnské kandidátky byl i v roce 2014, kdy ČSSD v Brně skončila druhá za hnutím ANO. Získala 17,67 procenta a ANO 19,93 procenta hlasů. Sociální demokraté pak skončili v opozici, když především k Onderkovi měly ostatní politické subjekty výtky.

"Nemám v úmyslu kandidovat. Člověk by neměl sedět na deseti židlích. Den má jen 24 hodin a já si nedokážu představit, že jako poslanec a místopředseda strany budu mít zájem o silovou pozici," řekl Onderka. 

Podle něj by měl být lídrem a kandidátem na primátora jeho bývalý náměstek Oliver Pospíšil. "Je to dobrý kandidát a doufám, že ho brněnská konference schválí," dodal Onderka. 

Lídrem KDU-ČSL v Brně má být primátorův náměstek Petr Hladík, Pirátů radní Brna Tomáš Koláčný a KSČM zastupitel Martin Říha. O místo jedničky ODS se uchází krajská zastupitelka Markéta Vaňková, post lídra chce obhajovat i primátor Brna Petr Vokřál, ale hnutí o tom teprve bude rozhodovat stejně jako další strany.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama