Takhle by to nešlo! Hrad sepsul senátory za kritiku Zemana, po Ovčáčkovi se ozval i další prezidentův muž

Praha - Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost přijal v úterý návrh usnesení předložený senátorem Václavem Láskou. Dokument odsoudil prezidenta Miloše Zemana a Hrad za dlouhodobé hájení zájmů cizí mocnosti na úkor České republiky. Senátní výbor proto prezidenta vyzval, aby takového jednání zanechal. Na Hradě se ale taková výzva nesetkala s velkým nadšením.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Miloš Zeman

Výbor odsoudil veřejné prohlášení Miloše Zemana o pověření ředitele Bezpečnostní a informační služby pátráním po jedu Novičok i zasahování Hradu do případu vyhoštění údajného ruského hackera Jevgenijě Nikulina. Těmito případy podle výboru pouze vyvrcholil dlouholetý trend, kdy Zeman a jeho spolupracovníci obhajují ekonomické a mocenské zájmy cizích států, ke kterým Česko nemá spojenecké vazby a které jsou v jeho neprospěch.

Na Hradě to ale vidí jinak. Ozval se například ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a bývalý velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu Rudolf Jindrák. „Zahraniční výbor Senátu namísto střízlivé zahraničněpolitické diskuse bohužel také přistoupil na floskule,“ tvrdí.

Ke 3 odstavcům, které senátní výbor přijal, má prý 3 dotazy. „1. Proč zveřejnění úkolu pro BIS v této věci zamezuje jeho splnění? 2. To, na co Hrad především poukazuje v případu Nikulin, není zpochybnění vydání do USA, ale styl, jakým vše bylo provedeno. Svědčí hlavně o nekoordinaci v ČR, přičemž jednota je v takových případech naší hlavní pákou,“ táže se Jindrák na twitteru.

„3. Stojí za tvrzením, že MZ pracuje v ruském zájmu, nějaké konkrétní příklady a důkazy, nebo jde jen o další opakování mediálních frází, které svět dogmaticky dělí na "prozapadni" a "provychodni"? - Normálně se raději bavme, než si posílat takové ničemu nepomáhajíci vzkazy,“ vzkázal ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

Mnohem stručnější byl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který poznamenal: „Zbytečné prohlášení senátorů. Prezident republiky dlouhodobě podporuje naše jednoznačné zakotvení v EU a NATO.“

Poněkud jinak to ale vidí exposlanec a bývalé šéf poslanců TOP 09 František Laudát. „Výbor Senátu versus Ovčáček: Za zbytečné stanovisko označil Zemanův mluvčí Ovčáček usnesení senátního výboru, který odsoudil Zemana za jeho postoj k vydání Nikulina a kauze novičok.. Ovčáček sdělil překvapivou zvěst, že je to zbytečné, protože prezident dlouhodobě podporuje naše ukotvení v EU a NATO. Ještě, že to nevyhlásil 1. dubna. Jako apríl by to bylo věrohodnější,“ rýpnul si politik.

První a poslední Zemanův „proevropský" krok na Hradě podle exposlance bylo vyvěšení evropské vlajky. „Jenže, stejně, jako jedna vlaštovička jaro nedělá, tak ani jeden prapor ještě proevropskou politiku nedělá. To, že po ruských a čínských trapasech Hradu na něm ještě vlaje symbol EU je tak trochu fake news,“ dodal Laudát.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama