Na Hradě je pěkně dusno: Česko napomáhá sesazení Trumpa? Ovčáček naznačil víc. Drsně to schytal i Mynář

Praha - V pátek se v médiích objevila informace, že Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Odletěl v noci na pátek, potvrdilo ministerstvo spravedlnosti. Rusko, které mělo o Nikulina také zájem, nad tímto krokem vyslovilo politování. A s krokem není spokojen ani Hrad.

Přidejte svůj názor 170 komentářů

Prezidentské volby 2018: Jiří Ovčáček

Prezident Miloš Zeman už dříve žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska. To se ale nestalo. A jeho mluvčí to na sociálních sítích velmi ostře kritizoval. „Kterým USA vlastně vydáním Nikulina na Velký pátek spojenecky pomáháme? Pomáháme USA, které představuje prezident Donald Trump? Nebo pomáháme USA, které chtějí Donalda Trumpa sesadit kvůli 'obvinění z vlivu Ruska'?“ ptá se Jiří Ovčáček.

Kauzu komentoval v průběhu celého pátku. „Už je to tady. V USA se přemítá o vlivu kauzy Nikulin na vyšetřování, které je zamířeno proti Donaldu Trumpovi. To má být ta pomoc spojenci?“ diví se Ovčáček. Přidal přitom anglicky napsaný titulek, který naznačuje, že vydaný hacker by mohl hrát roli ve vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který rozplétá kauzu ruského vlivu na volby v USA.

‪To, proč byl vydán do USA a ne do Ruska, podle něj musí vysvětlil vláda a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ vzkázal Ovčáček. „Snad pan ministr spravedlnosti časem vysvětlí, proč byla veřejnost o vydání Nikulina poprvé informována anonymně přes Bakalův Respekt,“ zdůraznil mluvčí.

„Shrňme si to. Vydání Nikulina není potvrzením spojenectví s USA, ale potvrzením spojenectví s těmi v USA, kteří nenávidí Donalda Trumpa.,“ dodal ke kauze.

Také hradní kancléř Vratislav Mynář prohlásil, že  nesouhlasí s vydáním údajného ruského hackera do USA. Podle něj se zdá, že to bylo od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) minimálně nezákonné rozhodnutí. 

Nikulinův advokát Martin Sadílek míní, že vydání brání řízení o tom, zda má Rus nárok na humanitární azyl v ČR. Podaná kasační stížnost by podle něj měla mít ze zákona odkladný účinek. „Pokud je pravdou, co je v médiích a co říká advokát pana Nikulina, v tom případě ministr spravedlnosti zařadil náš právní systém na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky," řekl serveru Mynář.

Jeho slova ale vytočila sociálního demokrata a někdejšího místopředsedu Evropského parlamentu Libora Roučka. „Neomalenost a drzost hradního kancléře Mynáře nezná mezí. Vydáním ruského hackera Nikulina do USA se náš právní systém prý dostal na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky! To říká kancléř bez prověrky, který v zájmu Rusů vyvíjel nátlak na ministra spravedlnosti Pelikána! Úkolem hradního kancléře má být starost o chod Hradu a jeho kanceláře. Ne urážet vlastní zemi, její právní systém a jejího ministra,“ vzkázal na Hrad Rouček.

Vstupte do diskuze (170)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišova blamáž, vysokoškoláky do vlády raději nepouštět. Politici glosují…

17.07.2018 17:12 Aktualizováno Praha - Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) dnes oznámil, že rezignuje. Politici jeho…

Krčála má v čele MPSV nahradit Maláčová. Zeman bude situaci řešit v sobotu

17.07.2018 17:03 Praha - Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes přijal rezignaci Petra Krčála a premiérovi Andreji Babišovi …

Špidla dává Babišovi zapravdu: Komunisté jsou demokratičtí, ČSSD udělal…

17.07.2018 15:54 Praha – Premiér Andrej Babiš (ANO) ve víkendovém rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že KSČM je…

Ministr Krčál rezignoval. Nechci být zátěží pro vládu ani ČSSD, prohlásil

17.07.2018 15:23 Aktualizováno Praha – Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál končí ve funkci. Oznámil to na tiskové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama