Sněmovna neschválila program schůze ke GIBS, Babiš odešel ještě před hlasováním, opozice prská

Praha - Poslanecká němovna dnes neschválila program mimořádné schůze, a poslanci se tedy nebudou zabývat snahou premiéra v demisi Andreje Babiše zprostit funkce ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Novinářům to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Babiš podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka odešel ze Sněmovny ještě před hlasováním. Jednání poslanců bylo uzavřené, trvalo asi hodinu. "Pan Babiš si vzal přednostní právo ještě předtím, než bylo hlasování o programu schůze, v podstatě řekl, že k tomu nic nebude říkat, a odešel," uvedl Bělobrádek. Šéf lidovců dodal, že se následně nepodařilo schválit přerušení schůze do návratu Babiše.

To na sociálních sítích potvrdil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který jednání označil za "vostudu". 

Podle Kalouska hlasovali proti programu poslanci ANO, SPD a KSČM, které označil za nepřiznanou vládní koalici. Sněmovna tímto hlasováním podle Kalouska dala najevo, že někteří lidé stojí nad zákonem a mohou zasahovat do vlastního vyšetřování. Připomněl Babišovo trestní stíhání v kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo. "Většina Poslanecké sněmovny dává přednost orientální despocii před právním státem. Není to nic, co by nás těšilo, ale je potřeba si tuto skutečnost pojmenovat a bojovat proti ní ze všech sil," řekl Kalousek. 

"Hlasovací mašinérie ANO-SPD-KSČM si nepřála, aby veřejnost slyšela byť jenom důvody, pro které jsme svolali mimořádnou schůzi sněmovny k odvolání ředitele GIBS," uvedl Kalousek na twitteru.

Podle Pirátů se opět nepodařilo najít odpověď na hlavní otázky, tedy zda premiér v demisi vyvíjel nátlak na odchod Murína a proč usiluje o jeho konec ve funkci. Piráti i s ohledem na výsledek dnešního jednání chtějí změnit vnitřní řád Sněmovny, aby bylo možné svolat komisi pro kontrolu GIBS, i když nemá předsedu. "Je to další orgán, který nějakým způsobem může mít politickou kontrolu nad nějakou zlovůlí premiéra, který si dělá, co chce," řekl Bartoš.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) novinářům řekl, že Sněmovna se kárným řízením Murína vůbec nemá zabývat. "V této fázi tato věc nepatří na půdu Poslanecké sněmovny nebo jiného politického orgánu. Je vedeno řízení podle zákona. To řízení je pak přezkoumatelné soudem," uvedl. "Jsou to věci odborné a také osobní, které se týkají pana Murína. Absolutně nevidím důvod, proč by ta věc měla být řešena v Poslanecké sněmovně, kde je nutně řešena politicky," dodal.

Také podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše byly kolem Babišova postupu vůči Murínovi všechny argumenty již řečeny, při sněmovní diskusi nic nového nepadlo. Znovu podle Dolejše zaznívalo, že trestně stíhaný premiér by neměl takové věci dělat a měl by minimálně počkat, až nebude v demisi, respektive to nechat na někom jiném. Babiš vystoupil podle Dolejše velmi stručně na začátku a uvedl, že je to všechno nesmysl, že v záležitosti není nic osobního a není v ní ani žádná vazba na vyšetřovatele v případu Čapí hnízdo Pavla Nevtípila.

Podle Miroslavy Němcové (ODS) jednání nepřineslo nové informace. "Já bych neřekla, že zazněly jiné informace než ty, které zazněly na výboru pro bezpečnost," řekla. "Nic zásadního a překvapivého tam nezaznělo," připojila se Kateřina Valachová (ČSSD). Nedomnívá se však, že jednání mělo být veřejné. "Toto byla záležitost, která se týká neveřejného správního řízení o konkrétním člověku, to znamená panu Murínovi, a myslím si, že to bylo v pořádku, že to bylo uzavřeno," dodala.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama