Zeman zradil Česko? Mezi politiky to vře, už se chystá ústavní žaloba. Ovčáček jim poslal důrazný vzkaz

Praha - Česká republika vyhostí v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii tři členy ruského diplomatického personálu. Prezident Miloš Zeman zároveň uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl jed na území Česka vyvíjen nebo skladován. A zatímco s prvním krokem většina politiků souhlasí, ten druhý vyvolal velké vášně.

Přidejte svůj názor 633 komentářů

Sjezd ČSSD: Miloš Zeman

Zeman přijal v pondělí dne 26. března 2018 na zámku v Lánech Michala Koudelku, ředitele Bezpečnostní informační služby. „Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn “novičok”, ať už v průmyslových nebo vědeckotechnických zařízeních,“ oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Místopředseda ODS Martin Kupka nejprve uvedl, že rozhodnutí o vyhoštění ruských diplomatů pokládá za správné a nezbytné. „Nedovedu si představit, že by Česká republika, která navíc čelila zjevně falešnému nařčení z ruské strany, že by mohla být původcem jedu novičok, nereagovala. Tento akcent mi ale bohužel scházel ve větší míře ve vyjádření vládních představitelů. Podle mého soudu nejde jen o projev solidarity s Velkou Británií, ale má jít silnější měrou o jasné vyjádření, že takové nařčení na mezinárodním poli jasně odmítáme,“ uvedl.

Po zprávě o tom, že prezident Zeman nařídil BIS pátrání po Novičoku v Česku, ale svou rétoriku přiostřil. „Ten vtip kolující po sítích, že jedním z vyhoštěných agentů bude prezident Zeman, už bohužel není vtip. Jeho pátrání po výrobě novičoku v Česku ukazuje, že nejdůležitější ruský agent sedí přímo na Hradě,“ napsal na twitteru.

Zemana tvrdě kritizoval i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat,“ rýpnul si do prezidenta.

Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Jana Farského se tímto krokem Zeman aktivně zapojil do šíření ruských dezinformací. „Ohrožuje tak bezpečnost České republiky,“ tvrdí poslanec. „Se senátem projednáme žalobu na velezradu,“ uvedl na twitteru.

S tím souhlasí i jeho stranický šéf Petr Gazdík. „Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat," uvedl. 

„K poslednímu kroku Hradu, který je v mých očích zradou, nezůstanu pasivní. A jsem si jist, že ani Senát jako celek. Jen nám dejte pár dní, abychom našli účinný a správný postup. Nemám rád „plácání do vody“ a prázdná gesta. S kolegy chceme situaci řešit, nejenom nahánět politické body. Takže pár dní porad s ústavními právníky, odborníky na právo i bezpečnost. Ale budeme reagovat. Slibuju," ujistil občany senátor Václav Láska. 

Ovčáček následně na twitteru odmítl, že by se tímto krokem nějakým způsobem zastal Ruska. „Pověření BIS je právě reakcí na opakovaná obvinění České republiky ze strany Ruska," uvedl. Na zprávu o plánu STAN dodal: „Ruská propaganda z nich bude mít radost. Uvědomují si to vůbec?"

Vstupte do diskuze (633)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná hádka kvůli ČT: Kotrba se navezl do jednoho ze zahraničních…

17.07.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Česká televize je často terčem kritiky. Tentokrát se do jejího fungování a do jednoho z…

Krejčíř ve vězení trpí? Česká diplomacie podpořila jeho stížnosti

17.07.2018 20:28 Praha/Johannesburg - Česká diplomacie se postavila na stranu uprchlého podnikatele Radovana…

Maláčová bude ve vládě plus, soudí Babiš. Odmítl nálepku univerzálního…

17.07.2018 19:29 Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rezignace ministra práce a sociálních věcí Petra…

Zeman jednal se šéfkou Soudcovské unie. Systém výběru soudců drhne

17.07.2018 19:20 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Hradě jednal s šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama