"Rusové překročili veškeré hranice". ČSSD a ODS uvítaly vyhoštění diplomatů z ČR

Praha - Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že ČR vyhostí tři ruské diplomaty, jde o reakci na útok na bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii. ODS a ČSSD to uvítaly.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Petr Fiala, předseda ODS

K vypovězení ruských diplomatů se připojily i další státy EU, mimo jiné Německo, Francie nebo Polsko, které vyhostily čtyři diplomaty. Babiš novinářům řekl, že Česko je jako součást EU a NATO pevně začleněné do západních struktur. "Když náš spojenec nás ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc," uvedl. Útok nervovým plynem na území cizího státu podle něj ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než je zvykem.

"S postupem vlády souhlasím, ruské výroky o ČR, jako o zemi původu chemické látky, kterou byl spáchán útok na agenta Skripala, pokládám za naprosto nepřijatelné. Vyhoštění tří ruských diplomatů je i výrazem solidarity vůči Velké Británii," řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

"Vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády je správným krokem a má naši podporu. Je to nezbytná reakce, které vyjadřuje naše zapojení do euroatlantického společenství, a je to i odpověď na nepodložená obvinění ze strany Ruska," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Ruská ambasáda v Česku zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich. Česká republika má na celém území Ruska 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté.

Proti ruským diplomatům vystoupily i Spojené státy, které jich vyhostily 60. Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který je na návštěvě Česka, na twitteru napsal, že se tím USA jasně staví po bok spojenců a že ruská bezohlednost bude mít následky.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak to chodí při hlasování? Nový senátor se dostal mezi politiky ANO,…

19.07.2018 11:28 Praha - Poté, co ve středu složi slib nový senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) je Senát opět…

Babiš pro Financial Times: EU potřebuje změnu, nemůžeme přijmout všechny…

19.07.2018 11:05 Londýn/Praha - Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro britský list The Financial Times řekl, že…

Kalousek se pustil do Pospíšila: To, co říká o uprchlících, je trapné a…

19.07.2018 09:02 Praha – Český premiér Andrej Babiš důrazně odmítl italský návrh přijmout uprchlíky ze skupiny 450…

Známý umělec je zklamaný: Máme vládu, pojďme slavit! Pro přípitek bych…

19.07.2018 08:30 Praha - Hudebník Ondřej Brzobohatý čelil v minulých měsících na sociálních sítích kritice za to, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama