Stropnický se naštval na Rusko: Česko jako zdroj Novičoku? Tak to tedy ne. A přidala se i Šlechtová a Ovčáček

Praha - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tvrdí, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Proti tvrzení se ale důrazně ohradil český ministr zahraničí Martin Stropnický.

Přidejte svůj názor 112 komentářů

Martin Stropnický /ANO/, ministr zahraničí

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik,“ uvedl na twitteru Stropnický.

Stropnický novinářům řekl, že nařčení rezolutně odmítá. Jde podle něj o klasickou ukázku toho, jak odvést pozornost od poznatků, které mají britští vyšetřovatelé. Použití plynu označil za bezprecedentní na půdě Evropy od konce druhé světové války. Česko podle něj dodržuje v tomto ohledu všechny mezinárodní dohody. "Můžu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně ani jiné a starší generace nenacházejí," zdůraznil. Vojenští chemici jsou podle něj pouze analytici.

K prohlášení Ruska řekl, že nejde o přátelské gesto. Vzhledem k tomu, že Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které útok ostře odsoudily, ani žádné přátelské gesto neočekával. 

„Rozhodně odmítám takové absurdní obviněni. Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, vyrobě a šíření chemických zbrani a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám," uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová. 

A přidal se i Hrad. „Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko," reagoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. 

Ohrazení nestačí, ruský velvyslanec by měl jít na kobereček 

Stropnický také uvedl, že si ruského velvyslance k podání vysvětlení nepozve. To se ale některým politikům nelíbí. „Ohrazení se je málo! Předpokládám, že jeho excelence velvyslanec Ruské federace v ČR Alexandr Vladimirovič Zmejevskij má již termín pro naklusání na kobereček na @mzvcr, aby vysvětlil tu nehoráznou provokaci, že Novičok může pocházet z ČR. Pokud ještě nemá, je to chyba," poznamenal bývalý poslanec TOP 09 Marek Ženíšek. 

Podobně zareagoval i expremiér Mirek Topolánek. „Už byl ruský velvyslanec předvolán na Hrad, aby vysvětlil toto sprosté nařčení? Takový postup by byl zcela adekvátní. (Nelze předpokládat, že Novičok omylem vyrobil Ovčáček pomocí Malého chemika.)," napsal na twitteru. 

Státy jmenované Zacharovovou prý od konce 90. let provádějí „intenzívní výzkum" látek z projektu Novičok. „Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok," prohlásila podle agentury Interfax mluvčí.

Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito "jako symbol, šifra nebo kód".

Naopak Vil Mirzayanov, jeden z hlavních tvůrců nervové látky Novičok, který podle ruských médií emigroval do USA, tvrdí, že látku Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože složení substance bylo tajné. Ruská agentura Interfax také citovala jeho slova podle kterého Skripal ani jeho dcera Julija nemají po otravě ani při těch nejpříznivějších okolnostech šanci plně se uzdravit. 

Nervově paralyzující bojovou látkou Novičok byl počátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal, bývalý plukovník ruské rozvědky GRU, který britské MI6 vyzradil jména desítek ruských špionů v Evropě. Otrávena byla i jeho dcera Julija.

Vstupte do diskuze (112)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama