Zrušení přísedících v občanských sporech neprošlo, Feri hned vládu zkritizoval

Praha - Vláda dnes zamítla návrh poslanců TOP 09, podle kterého by v občanských řízeních u okresních soudů měli rozhodovat výhradně sami soudci. Předloha je prý nekoncepční, nesystémová a neúplná.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Feri, Dominik (TOP 09)

Vládní legislativci v podkladech pro ministry poukázali na to, že problémy se nevyhýbají ani přísedícím v trestních řízeních. Záležitost by měla řešit vládní novela chystaná na příští rok, nyní se k případné další existenci nebo postavení přísedících v civilním i v trestním řízení provádějí rozbory.

Poslanci TOP 09 poukazují na to, že nynější praxe soudních senátů není přínosná a hospodárná. Senáty rozhodují u okresních soudů v civilní oblasti podle zdůvodnění jen pracovní spory, jiné typy pří jim dosud zákonodárci nesvěřili a rozhodují je samosoudci. Zákon neklade na přísedící žádné zvláštní požadavky, navzdory tomu můžou soudce přehlasovat, podotýkají autoři předlohy.

Dominik Feri (TOP 09) v tiskové zprávě uvedl, že nynější praxe soudních senátů je překonaná. "Laický prvek má význam v trestním právu, v občanském řízení ale ztratil smysl. Na přísedící nejsou v současnosti kladeny skoro žádné nároky, ani zvláštní vzdělání či kvalifikace a jedná se o činnost téměř bez odměny. Z toho důvodu jsou místa častokrát obsazována nekvalitními přísedícími, kteří pak rozhodování soudu zdržují," uvedl.

Ministerstvo spravedlnosti připravovalo před osmi lety návrh na zrušení účasti přísedících v senátech okresních soudů obecně. Poukazovalo na údajný nezájem o tuto funkci honorovanou částkou 150 korun za den, na liknavý přístup řady přísedících a na to, že často nemají právní vzdělání. Důsledkem jsou prý průtahy řízení. "Uvedené závěry stále platí," napsali poslanci TOP 09 ve zdůvodnění.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama