Slabostí Zemana je alkohol a hulvátství, tvrdí Schwarzenberg. Pak přišla slova o Češích a p*deli

Praha - Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg kritizuje Miloše Zemana za jeho inaugurační řeč. Poukazuje na to, že staronová hlava státu ztratila všechny zábrany.

Přidejte svůj názor 221 komentářů

Volební sjezd TOP 09

Schwarzenberg patřil k těm politikům, kteří se během inauguračního projevu Miloše Zemana zvedli a ze sálu odešli. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že zásadním lidským právem a podmínkou demokracie je svobodný tisk. "Jakmile hlava státu začíná útočit na novináře, je to pro mě nepřijatelný stav a musím proti tomu jasně protestovat. Bez svobodného tisku není možné udržet demokracii," uvedl jeden ze zakladatelů TOP 09.

Tvrdí také, že slova, která pronesl Zeman, mohou zaznít jen v nevyspělých státech. Na druhou stranu ale také zdůrazňuje, že Zeman je vysoce inteligentní politik. "Je to political animal, politické zvíře. Má velmi dobrý čich na to, co lidé mají rádi, na co může apelovat. Je to velmi nadaný populista. Má všechny předpoklady pro to, aby byl oblíbený. Má velké slabosti, ale ty v Čechách moc nevadí," myslí si Schwarzenberg.

"A bohužel slabosti Miloše Zemana, ať je to alkohol, hulvátství, ty jsou českému člověku velmi blízké. On zosobňuje slabosti, které jsou nám společné," vysvětluje. Zeman se podle jeho mínění zbavil všech zábran. "A když už nemůže ani uvažovat, že by kandidoval dále, tak se nemusí starat už o nikoho. A jeho poslední výroky spíše naznačují, že to bude ještě pestřejší," posteskl si.

Na závěr rozhovoru pak přišla řeč na to, že přestože český národ jeho rodině hodně ukřivdil. Přesto v sobě češství stále má. Schwarzenberg proto přidal jednu pikantní vlasteneckou historku. "Přestavte si ten krásný kraj kolem Orlíku. Dole je řeka, nahoře potůčky, rybníky, pole, louky. Tou krajinou projde člověk, cítí jisté nutkání. Tak zaleze do křovíčka a něco tam po sobě zanechá. Z toho, co tam zanechal, vyleze maminka tasemnice s dětmi. ,Mami, co je to to krásné kolem nás?' ,To je louka, slunce, bor, nebe s mráčky, potůček, dceruško.' ,Mami, a proč musíme žít v p*deli?' ,Toť naše vlast, mé dítě!' Já si nemůžu pomoct, je to moje vlast," vysvětloval Schwarzenberg. 

Schwarzenberg na sociálních sítích také ocenil to, co se děje na Slovensku. "Narodil jsem se ještě za první republiky. Padesát čtyři let bylo Československo moje vlast, až ji potom dva pánové, o nichž teď nebude řeč, rozdělili. Ale přiznávám, že to Československo pořád ještě ve mně setrvává. V těchto dnech jsem opravdu na Slováky opravdu hrdý," uvedl v reakci na protesty proti slovenské vládě.

"Tak jako před lety sami, bez cizí pomoci, svrhli vládu Vladimíra Mečiara, o kterém právě nyní v českých kinech běží vynikající film, tak teď zase povstali. Povstali proti systému, který umožnil, že se na Slovensku usadily mafie a že se čelní politici styků s těmito zločineckými organizacemi neštítili. Ano, v těchto dnech jsou na Slovensku bouře, ale taky vím, že: Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú," dodal Schwarzenberg.

Vstupte do diskuze (221)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak je na tom Kalousek po operaci? Jeho kolega prozradil detaily z…

19.08.2018 00:11 Aktualizováno Praha - Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi už je po operaci lépe. Informoval o…

Čeští politici oceňují Annana jako humanistu

18.08.2018 16:38 Praha - Osobnost světového formátu a velký humanista byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD),…

Pravda o Babišovi. Nechte si konečně vysvětlit, že to myslí upřímně

18.08.2018 14:34 Aktualizováno Komentář: Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše (ANO) podruhé premiérem. Při vstupu do…

Zeman nezvládá výkon funkce? Politici naznačují, že by měl skončit. To…

17.08.2018 22:22 Aktualizováno Praha – Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na sociálních sítích oznámil, že prezident Miloš Zeman nepřednese…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama