Slabostí Zemana je alkohol a hulvátství, tvrdí Schwarzenberg. Pak přišla slova o Češích a p*deli

Praha - Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg kritizuje Miloše Zemana za jeho inaugurační řeč. Poukazuje na to, že staronová hlava státu ztratila všechny zábrany.

Přidejte svůj názor 221 komentářů

Volební sjezd TOP 09

Schwarzenberg patřil k těm politikům, kteří se během inauguračního projevu Miloše Zemana zvedli a ze sálu odešli. V rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že zásadním lidským právem a podmínkou demokracie je svobodný tisk. "Jakmile hlava státu začíná útočit na novináře, je to pro mě nepřijatelný stav a musím proti tomu jasně protestovat. Bez svobodného tisku není možné udržet demokracii," uvedl jeden ze zakladatelů TOP 09.

Tvrdí také, že slova, která pronesl Zeman, mohou zaznít jen v nevyspělých státech. Na druhou stranu ale také zdůrazňuje, že Zeman je vysoce inteligentní politik. "Je to political animal, politické zvíře. Má velmi dobrý čich na to, co lidé mají rádi, na co může apelovat. Je to velmi nadaný populista. Má všechny předpoklady pro to, aby byl oblíbený. Má velké slabosti, ale ty v Čechách moc nevadí," myslí si Schwarzenberg.

"A bohužel slabosti Miloše Zemana, ať je to alkohol, hulvátství, ty jsou českému člověku velmi blízké. On zosobňuje slabosti, které jsou nám společné," vysvětluje. Zeman se podle jeho mínění zbavil všech zábran. "A když už nemůže ani uvažovat, že by kandidoval dále, tak se nemusí starat už o nikoho. A jeho poslední výroky spíše naznačují, že to bude ještě pestřejší," posteskl si.

Na závěr rozhovoru pak přišla řeč na to, že přestože český národ jeho rodině hodně ukřivdil. Přesto v sobě češství stále má. Schwarzenberg proto přidal jednu pikantní vlasteneckou historku. "Přestavte si ten krásný kraj kolem Orlíku. Dole je řeka, nahoře potůčky, rybníky, pole, louky. Tou krajinou projde člověk, cítí jisté nutkání. Tak zaleze do křovíčka a něco tam po sobě zanechá. Z toho, co tam zanechal, vyleze maminka tasemnice s dětmi. ,Mami, co je to to krásné kolem nás?' ,To je louka, slunce, bor, nebe s mráčky, potůček, dceruško.' ,Mami, a proč musíme žít v p*deli?' ,Toť naše vlast, mé dítě!' Já si nemůžu pomoct, je to moje vlast," vysvětloval Schwarzenberg. 

Schwarzenberg na sociálních sítích také ocenil to, co se děje na Slovensku. "Narodil jsem se ještě za první republiky. Padesát čtyři let bylo Československo moje vlast, až ji potom dva pánové, o nichž teď nebude řeč, rozdělili. Ale přiznávám, že to Československo pořád ještě ve mně setrvává. V těchto dnech jsem opravdu na Slováky opravdu hrdý," uvedl v reakci na protesty proti slovenské vládě.

"Tak jako před lety sami, bez cizí pomoci, svrhli vládu Vladimíra Mečiara, o kterém právě nyní v českých kinech běží vynikající film, tak teď zase povstali. Povstali proti systému, který umožnil, že se na Slovensku usadily mafie a že se čelní politici styků s těmito zločineckými organizacemi neštítili. Ano, v těchto dnech jsou na Slovensku bouře, ale taky vím, že: Zastavme ich bratia, veď sa ony stratia, Slováci ožijú," dodal Schwarzenberg.

Vstupte do diskuze (221)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děti a vnuci emigrantů možná budou moci snadněji získat české občanství

19.07.2018 21:51 Praha – Děti a vnuci lidí, kteří v minulosti odešli ze země do zahraničí, zřejmě budou mít možnost…

Krčál rezignoval na funkci předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině

19.07.2018 21:44 Aktualizováno Jihlava - Petr Krčál, který rezignoval na funkci ministra práce a sociálních věcí, skončil také na…

Senátoři nakonec Mašínovou ani Remka na státní vyznamenání nenavrhnou

19.07.2018 20:51 Praha – Senát nakonec prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání nenavrhne ani sestru…

Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu

19.07.2018 20:29 Praha – Senátoři schválili zavedení evropského vyšetřovacího příkazu podle unijní směrnice.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama