Kritika Zemana pokračuje: Hanba! Pokud je ambicí někoho nasr..t, tak to fakt o státotvorností není. Tohle řekli Duka, Holub, Hrušínský či Topolánek

Praha - Čerstvě inaugurovaný prezident Miloš Zeman si v projevu došlápl na některé média, především ta vlastněná miliardářem Zdeňkem Bakalou, a na Českou televizi. V reakci na jeho slova část poslanců, především z řad TOP 09, ODS a KDU-ČSL, ještě během projevu opustila Vladislavský sál. Kromě politiků se k Zemanovým slovům vyjadřují i osobnosti českého veřejného života.

Přidejte svůj názor 89 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Robert Fico, Miloš Zeman a Milan Chovanec

Značně rozporuplně na Zemanův projev zareagovali přední zástupci církví. „Od okamžiku, kdy jsem dnes odpoledne vyšel z Vladislavského sálu, přemýšlím, co mám jako občan a biskup zároveň napsat. A napadá mne jediné: Věřím v Pravdu a Svobodu, která je silnější než každá lidská zloba, sebestřednost i lhostejnost. A ani po dnešku se nic nemění!“ poznamenal ještě ve čtvrtek na sociálních sítích plzeňský biskup Tomáš Holub.

Kardinál Dominik Duka pak neokomentoval přímo Zemanova slova, pouze uvedl, že se za něj bude modlit. „Prezident Zeman se ujímá svého druhého mandátu v nelehké době zejména kvůli situaci v zahraničí. Vyprošuji mu mnoho sil a Božího požehnání k plnění náročných úkolů, stejně jako i moudrost, aby dokázal věci veřejné spravovat dobře a spravedlivě. #inaugurace #prezident #Zeman,“ uvedl na twitteru Dominik Duka.

Svou nespokojenost se Zemanovou řečí dali najevo i jeho soupeři z prezidentské volby. „V první řadě krásné dámy, Vladislavský sál poprvé rozkvetl tulipány a narcisy, mezi tím ale ta nenávist a zášť a trochu už i nicota a prázdnota nějak moc vynikly. Bylo to prostě smutný, se vším všudy,“ posteskl si expremiér Mirek Topolánek.

„Čekal jsem státnický inaugurační projev prezidenta. Místo toho zaznívala jen zloba, kritika veřejnoprávních médií a vybraných politických subjektů. Je mi to líto, změna se nekoná,“ přidal se Jiří Drahoš.

Poměrně ostře na Zemana zareagoval i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Pokud chtěl MZ v novém mandátu více spojovat, tak jeho začátek tomu neodpovídá,“ posteskl si na twitteru. „Inaugurace fakt poněkud promarněná příležitost. Chvílemi to bylo jak u Soukupa na Barrandově a ne ve Vladislavském sále,“ rýpnul si.

„Fakt myslíte že tohle byl slavnostní a národ spojující ústavní okamžik ? Je to myslím škoda, tahle okopávaná, které zatleskal jen okraj, v podstatě promarněná příležitost k státotvorností,“ pokračoval Dolejš, která se nebál sáhnout i k ostřejším slovům. „Pokud je ambicí někoho nasr..t, tak to fakt o státotvorností není (okrajem neboli extrémem jsou u mne xenofobové z SPD),“ dodal.

Šéfa stanice barrandov zmínila v reakci na inauguraci i další poslankyně. „Asi nejvýstižnější pro dnešní inauguraci bylo, že Soukup z Barrandova seděl asi 10 řad přede mnou jako poslankyní," uvedla Helena Langšádlová (TOP 09), která spolu se svými kolegy během Zemanova projevu odešla. 

Herec Jan Hrušínský, který Zemana opakovaně kritizuje, svůj názor vyjádřil na facebooku dvěma fotkami z inaugurací českých prezidentů. 

Poměrně tvrdě zareagoval i známý novinář. „Kdy bude ten pán z Hradu spokojený a jeho zloba a zášť ukojeny? Až jeho užitečný poskok Soukup převezme ČT? Až zkrachují jemu nepohodlná svobodná média? Až se některý z jeho voličů inspiruje na Slovensku a zabije nějakého novináře?“ uvedl na sociálních sítích blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szánto.

„V životě jsem na vlastní oči viděl několik prezidentských inaugurací. Od Rakouska po Spojené státy. V žádné demokratické zemi jsem však neviděl tak bídnou politickou kulturu jako při naší dnešní inauguraci. Prezidenta, který i při této slavnostní příležitosti útočí na svobodu tisku a základy demokratického právního státu; politiky, kteří nejsou schopni zachovat dekor a odcházejí ze sálu. Smutné. Česká Republika v roce 2018," poznamenal sociální demokrat a někdejší europoslanec Libor Rouček.

Vstupte do diskuze (89)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovi věří nadpoloviční většina lidí, vládě mnohem méně

18.06.2018 20:16 Praha - Vládě v demisi premiéra Andreje Babiše důvěřuje třetina obyvatel ČR. Největší důvěře se…

Ostravská ČSSD trvá na Paroubkovi, jiného kandidáta do voleb nepošle

18.06.2018 19:19 Ostrava - Ostravská sociální demokracie trvá na kandidatuře Jiřího Paroubka do Senátu a kritizuje…

Ukazuje se, jak moc je ČSSD v háji. Je to guláš vařený Zemanem a Babišem.…

18.06.2018 15:58 Aktualizováno Praha - Ke sporům o europoslance Miroslava Pocheho se vyjadřují nejen sociální demokraté, ale i…

ČSSD se rozpadá? Vlivný straník prozradil, co se u sociální demokratů děje…

18.06.2018 15:47 Aktualizováno Praha - Většina sociálních demokratů podpořila vstup ČSSD do vlády s hnutím ANO. Přesto se ozývají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama