Jen my rozhodneme, kdo v ČR získá azyl, ne EU. Europoslanec v dopise vyvrací mýty o systému kvót

Praha - Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) v otevřeném dopise vyzval členy Poslanecké sněmovny, aby se v debatách na české půdě vycházelo z faktů. Dopis napsal proto, že v Česku kolují zkreslené a nepřesné informace o fungování azylového systému na evropské a národní úrovni.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Luděk Niedermayer

"V české debatě o "kvótách" postrádám zmínku o jedné podstatné skutečnosti, a sice, součástí unijního režimu kvót nebylo rozhodování o tom, kdo v naší zemi (či jakékoli jiné zemi Unie) získá prostřednictvím udělení azylu možnost žít," napsal europoslanec Luděk Niedermayer v dopise určeném českým poslancům, který zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podle bývalého viceguvernéra České národní banky debaty někdy vytvářely dojem, že systém kvót zahrnoval rozhodování o tom, kdo z uprchlíků či migrantů bude v České republice žít. "Skutečnost je totiž taková, že o tom, kdo u nás azyl získá, jsme rozhodovali, rozhodujeme a budeme rozhodovat jedině my, tedy orgány našeho státu na základě našich platných zákonů" upozorňuje europoslanec.

Sytém kvót prý řešil zejména pomoc státům na okraji schengenského prostoru, které kvůli vysokému počtu migrantů už nemohou dalším žadatelům o azyl vyhovět. "Podáním žádosti získávají uchazeči o azyl právo jen na to, aby byla jejich žádost řádně posouzena a o ni dle zákonů rozhodnuto. Tedy nikoli na azyl samotný. Pokud nesplní pravidla, azyl nezískají," vysvětlil Niedermayer a dodal: "Do rozhodování zemí o udělení azylu přitom Unie a její instituce nezasahují."  

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme…

20.06.2018 23:28 Aktualizováno Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí…

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc za chyby v kampaních, podá odpor

20.06.2018 20:36 Aktualizováno Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil hnutí SPD…

Zeman trvá na svém: Pocheho v čele české diplomacie nechce

20.06.2018 19:19 Lišany - Prezident Miloš Zeman dnes zopakoval, že by Miroslav Poche (ČSSD) neměl být ministrem…

Odsun Němců? Zemanovy výroky budily pozornost už před lety

20.06.2018 18:34 Praha - Miloš Zeman se ještě jako premiér v letech 1998 až 2002 k problematice poválečného odsunu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama