Velká změna u voleb? Hlasovací lístky budou vypadat jinak

Praha - Ministerstvo vnitra chce prosadit novelu volebního zákona. Hlasovací lístky mají být s výjimkou obecních voleb potištěny jednostranně, takže budou větší. Při souběhu voleb by měli voliči dostávat lístky barevně odlišené. Pokud se budou konat prezidentské volby s jinými volbami, lidé už nemají vhazovat lístky do volební urny v jedné obálce.

Přidejte svůj názor

Volby do Poslanecké sněmovny

Cílem technické předlohy je odstranit "slabá místa" voleb, která se ukázala při posledním výběru poslanců a hlavy státu. Jednostranně potištěné lístky by měly zajistit, že se nebude opakovat chyba, kdy okrskoví komisaři omylem nezapočítali přednostní hlasy kandidátům uvedeným na jejich druhé straně. Konkrétní případ řešil při podzimních sněmovních volbách soud. Po přepočítání přednostních hlasů se pak dostal ve středních Čechách do dolní komory Martin Kupka místo Petra Bendla (oba ODS).

Náklady vzrostou zhruba o 20 milionů korun na jedny volby, bude se to týkat sněmovních, krajských a evropských voleb. Barevné odlišení lístků při souběhu voleb, aby odpovídaly barvě obálek, přijde podle odhadů na 2,5 milionu až 4,5 milionu korun.

Zrušení společné obálky při souběhu výběru hlavy státu a jiných voleb vnitro zdůvodňuje problémy z letošního ledna, kdy se volba prezidenta konala na Trutnovsku spolu doplňovacími volbami do Senátu. Voliči s voličským průkazem a bydlištěm mimo senátní obvod teoreticky mohli neoprávněně vložit do obálky i lístek se senátním kandidátem, což komisaři nemohli odhalit.

Předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových komisí se budou muset podle novely zúčastnit školení k volbám, nyní povinnost nemají. Pokud na školení nepřijdou, sníží se jim o třetinu peněžitá odměna. Zapisovatelé se díky předloze stanou plnoprávnými členy komisí, dosud mají jen poradní hlas. Novela má také ve volebních zákonech sjednotit dobu možné nepřítomnosti komisaře u voleb. Členství v komisi mu zanikne, pokud bude trvat nepřetržitě přes dvě hodiny. Každý člen komise má být navíc označen ve volebních místnostech jmenovkou i s názvem strany, která ho nominovala.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malá jako šéfka spravedlnosti? Politici jsou zděšení. Nemá kvalifikaci, je…

22.06.2018 22:05 Aktualizováno Praha - Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.…

Dočkají se Češi rychlejších soudů? Malá si dala nelehký úkol

22.06.2018 21:47 Praha/Brno - Zrychlit soudní řízení a vymahatelnost práva. To chce poslankyně Taťána Malá (ANO),…

Fiala se pustil do Zemana: Nechce se mi věřit, že by nad tím někdo mohl…

22.06.2018 20:00 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman by souhlasil s variantou, aby v nové vládě zůstala funkce ministra…

Babiš zveřejnil jména nových ministrů. Ve vládě zasednou v ní Malá a…

22.06.2018 19:49 Aktualizováno Praha - Kromě odchodu pětice ministrů, kteří uvolní místa sociálním demokratům, dozná druhý kabinet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama