Zeman si přeje vládu s důvěrou do léta, řekl Filip po schůzce s prezidentem

Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip se dnes setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Informoval ho o tom, jak postupují vyjednávání o případné podpoře druhého kabinetu Andreje Babiše (ANO). Hlava státu by si prý přála, aby nová vláda získala důvěru do letních prázdnin.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vojtěch Filip

Podle Filipa se Zeman zajímal o to, jak vyjednávání pokročila a jaký na to mají komunisté názor. "Museli jsme mu popravdě říct, že ne všechny věci se daří vyjednávat," řekl Filip. Pokroky podle něj jsou v otázkách zvyšování minimální mzdy nebo valorizace důchodů. "Zatím jsme nedospěli ke shodě v otázce daňového systému," uvedl Filip. Žádný pokrok pak podle něj nenastal v otázce zahraničních priorit.

Zeman přijede na sjezd KSČM, který bude 21. dubna v Nymburku. Zeman tam vystoupí s projevem a podle Filipa tam případně doporučení dá, pokud ještě vláda v té době nebude známá. "Netlačil na nás a varianty vyjednávání nechal plně na politických stranách," řekl Filip. Zároveň ale dodal, že by si Zeman přál, aby strany byly při jednáních aktivní a aby země v létě měla vládu s důvěrou.

Po Filipovi za Zemanem přijel předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Novinářům řekl, že chce od Zemana vědět, jaký formát vlády preferuje a jak vidí roli jednotlivých stran. "Jsme si plně vědomi toho, že to má v tuto chvíli v rukou pan prezident," prohlásil Okamura.

Po jednání potvrdil, že prezident si představuje ustavení vlády s důvěrou před prázdninami. "My si myslíme, že by to mohlo být i dříve, (předseda ANO) Andrej Babiš už tu 101 ve Sněmovně má," uvedl. Záleží podle něj na tom, nakolik bude Babiš ochoten hledat s ostatními stranami kompromisy. ANO v posledních týdnech o programu s SPD jednalo, Babiš nicméně opakovaně uvedl, že dává přednost spolupráci s ostatními stranami. ANO nechce přistoupit na návrh SPD, aby bylo možné hlasovat v referendu o zahraničněpolitických otázkách, tedy i vystoupení z EU.

Okamura uvedl, že při hlasování o důvěře druhé Babišově vládě poslanci SPD určitě neodejdou ze sálu, vládu jsou ochotni podpořit, pokud slíbí, že naplní jejich program. Zeman podle předsedy SPD mluvil o konkrétní formě, jak by mohla příští vláda vypadat, podrobnosti ale Okamura nesdělil. Neuvedl ani, zda by on osobně preferoval variantu přímé účasti SPD ve vládě, nebo pouze její podporu ve Sněmovně.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův nástupce prozrazen? Prezident řekl, kdo by ho měl na Hradě nahradit

19.06.2018 17:20 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman je sice na začátku svého druhého volebního období, už nyní ale…

Poche má smůlu? ČSSD by ho mohla nahradit Zaorálkem, tvrdí Zimola

19.06.2018 17:17 Praha - Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola se domnívá, že by se sociální demokracie měla…

Babiš o Agrofertu všem lhal? TI přišla s vážným obviněním

19.06.2018 16:50 Aktualizováno Praha – Skupina Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila,…

Největší problém je nelegální migrace, zopakoval Babiš v projevu o EU

19.06.2018 15:42 Praha - V Praze dnes začala třídenní mezinárodní konference s názvem Pražský evropský summit …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama